Szalone Małolaty zwycięzcami Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek

Jury przyznało 60 nagród i wyróżnień.

Barwnym, kolędowym i smakowitym, działającym na wszystkie zmysły Koncertem Galowym w Sanktuarium Polskiej Golgoty Wschodu zakończyła się 26. edycja Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika. To największy kolędowy przegląd w Europie i jeden z największych festiwali muzycznych dla amatorów w Polsce. Koncert w reżyserii Dariusza Wiktorowicza był podsumowaniem trzydniowych przesłuchań finałowych, w których udział wzięło ponad 130 solistów i zespołów z Polski, Litwy, Ukrainy i Białorusi – zwycięzców z eliminacji I etapu.

"Od czwartku czas nad będzińskim niebem zatrzymał się, by sprowadzić tutaj anioły. Nie tylko te, które cichą opieką otaczają nas z nieba, ale przede wszystkim te, które poruszają czułe struny naszych serc i dusz swymi fantastycznymi muzycznymi talentami" – powiedziała przewodnicząca festiwalowego jury prof. dr hab. Ewa Biegas z Akademii Muzycznej w Katowicach.

Jury przyznało 60 nagród i wyróżnień o łącznej wartości ponad 70 tysięcy złotych. Główną nagrodę, czyli Grand Prix Festiwalu (a także nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie tradycyjnej polskiej kolędy "Hej, w dzień narodzenia") zdobył zespół wokalny "SZALONE MAŁOLATY" z Elbląga (ze Studia Artystycznego Katarzyny Panicz "Szalone i Szalone Małolaty"). To nagroda wysokości 10 tysięcy zł ufundowana przez Prezydenta Miasta Będzina Łukasza Komoniewskiego.

"Warto zaznaczyć, że Zespół Szalone Małolaty ma już na swoim koncie Grand Prix na będzińskim Festiwalu w XVII edycji (2011 rok). Śpiewające wtedy w zespole "małolaty" dorosły, ale jak widać kolejne pokolenie szalonych małolat trzyma poziom i także urzekło swoim występem jury" – mówi Jarosław Ciszek, rzecznik prasowy Festiwalu.

"Komisja zwracała uwagę na ewangeliczny przekaz – na to co wykonawcy na scenie chcieli powiedzieć, czym chcieli się pomodlić. (…) Jury zwracało uwagę także na piękno waszej muzyki – nie tylko tej, którą wykonywaliście, ale tej, która gra w was. Dziękujemy, że skutecznie skatechizowaliście nas, jurorów i uraczyliście pięknymi dźwiękami. Ocalcie w sobie to piękno i zawieźcie w każdy zakątek waszego życia!" – mówił do wykonawców członek jury, ks. prof. dr hab. Paweł Sobierajski.

Na niedzielny Koncert Galowy złożyło się ponad 30 kolęd w najróżniejszych aranżacjach, ale także snuta znad garnków przez Remigiusza Rączkę opowieść o świątecznej kuchni. Ci wszyscy, którzy nie mogli go zobaczyć na żywo mają szansę obejrzeć go w Internecie na www.mfkip.pl, gdzie dostępna jest retransmisja wszystkich festiwalowych wystąpień.

Partnerem Strategicznym Festiwalu jest Polska Spółka Gazownictwa.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Więcej nowości