Tym razem lokalizacja nie gra roli. Równie dobrze można być z Katowic jak i z Koszalina czy Kołobrzegu, by zaśpiewać antyfonę z Niedzieli Palmowej na… YouTube.
To miała być stacjonarna schola, regularne warsztaty i szesnaście nowych utworów przygotowanych na liturgię Wielkiego Postu i Wielkanocy. Koronawirus zniweczył plany Pawła Płoskonia, stypendysty Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, kompozytora i dyrygenta Akademickiej Scholi Gaudete z Katowic.
Jednak marzenie, by oprawiony nową muzyką tekst choć jednej antyfony z Mszału Rzymskiego wykonać w Niedzielę Palmową, udało się uratować. Do audiowizualnej Wirtualnej Scholi Projektu Antyfona zaproszono chętnych za pośrednictwem mediów społecznościowych, a ich wspólne wykonanie będzie można usłyszeć i zobaczyć w Niedzielę Palmową na portalu YouTube.
– Mimo że jestem kompozytorem i dyrygentem, to ten projekt nie ma wartości bez udziału w nim uczestników, czyli bez Kościoła. Utwory, które komponuję, nie są do szuflady, ale po to, by śpiewał je Kościół – mówi Paweł Płoskoń.
Do scholi dołączyli także nasi diecezjanie – z Koszalina i Kołobrzegu. Przez kilka dni przed monitorem uczyli się antyfony "Chwała i cześć o Królu, Chryste".
– Szansa bycia częścią e-scholi to dla mnie bardzo konkretny sposób na świętowanie Niedzieli Palmowej, o co w czasie pandemii trzeba się naprawdę postarać. I w ogóle przygotowania się do przeżycia Wielkiej Nocy – mówi Maria, studentka z Koszalina. – Zawsze duże znaczenie miała dla mnie piękna oprawa muzyczna liturgii Wielkiego Tygodnia i w tym roku będzie mi tego brakować. Uczestnictwo w warsztatach jest namiastką tego, co kiedyś przeżywałam chodząc na próby scholi przygotowującej oprawę Triduum Paschalnego.
Dwudziestolatce pomogły w tym materiały nadesłane przez organizatorów i półgodzinne wideokonsultacje z Filipem Białasem, współprowadzącym warsztaty, dyrygentem Katedralnej Scholi Liturgicznej w Katowicach. – Dzięki temu mogłam podszkolić swój warsztat, przypomnieć sobie i poćwiczyć techniki, które pomagają uzyskać pełniejsze, czystsze brzmienie głosu – zauważa studentka. – A poza tym miałam okazję spotkać znajomych z drugiego końca Polski: prowadzący warsztaty byli moimi animatorami podczas wakacyjnych rekolekcji na południu Polski.
Więcej informacji o projekcie na fanpage'u Projekt Antyfona.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Przedstawienia odbywały się kilka razy w tygodniu, w późnych godzinach wieczornych.
Czeka nas powrót do tradycyjnych podręczników i bibliotek w miejsce "narzędzi cyfrowych"?
Thriller o niemieckim teologu i antynazistowskim dysydencie wywołał kontrowersje.