Konkurs w Lipnicy Murowanej. Zwycięska palma mierzy ponad 27 metrów

Ponad 27 metrów mierzy palma, której twórca 26-letni Andrzej Goryl, zwyciężył w 65. Konkursie Lipnickich Palm i Rękodzieła Artystycznego im. Józefa Piotrowskiego. Autor pochodzi z Lipnicy Górnej. Palmy, które przygotowano w związku z tradycyjną rywalizacją, stoją przy figurze św. Szymona, a te najwyższe przymocowane są do drzew rosnących wokół lipnickiego rynku.

Od samego rana trwało stawianie palm, ich mierzenie i ocena. Na scenie prezentują się zespoły regionalne, kapele ludowe, orkiestry dęte. Są warsztaty robienia palm. Trwa również kiermasz rękodzieła i wyrobów tradycyjnych.

Najwyższa palma ma 27 m i 43 cm. Wykonał ją mieszkaniec Lipnicy Górnej 26-letni Andrzej Goryl. Od lat robi palmy sięgające nieba. Do niego także należy rekord z 2019 roku. Zrobił wówczas palmę, która miała 37 metrów i 78 centymetrów i jak dotąd pozostaje ona najwyższą w historii konkursu. W ubiegłym roku najwyższa palma mierzyła 27 metrów i 63 centymetry, a jej autorem był także Andrzej Goryl.

Konkursowi towarzyszy zwiedzanie lipnickich zabytków, w tym kościoła św. Leonarda. To jeden z najstarszych i najcenniejszych kościołów drewnianych w Małopolsce, wpisany na Listę UNESCO. O godzinie 17.00 w tym kościele odbędzie się koncert akordeonowy „W odsłonie klasyki” w wykonaniu Bartłomieja Widełki.

Dopiero postawienie palmy przesądza o jej udziale w konkursie. Nie jest to łatwe zadanie. Stawianie musi odbywać się w sposób naturalny, za pomocą lin, wideł, bez użycia mechanicznych dźwigów i wyciągarek.

W 1958 roku Józef Piotrowski – społecznik, miłośnik Lipnicy, poeta, chcąc uratować tradycję wykonywania palm, która zaczęła stopniowo zanikać, zainicjował i zorganizował pierwszy konkurs, który obecnie oprócz tradycji religijnej stał się również rozpoznawalną marką gminy Lipnica Murowana.

Palmy oceniane są w kilku kategoriach wysokości oraz pod kątem innych kryteriów: ułożenie pręci, wiązanie, smukłość, zdobienie. Tradycyjne lipnickie palmy wykonywane są tylko z naturalnych surowców. Trzon palmowego drzewka stanowi wiklina, która służy także do wiązania starannie ułożonych pręci. Palmę ozdabiają kolorowe bibułowe kwiaty, bazie oraz zimozielona roślinność, a w czubie wiązka trawy stawowej. Tradycyjna palma musi się mieścić w dłoniach wykonawcy i za pomocą siły ludzkich rąk musi zostać postawiona.

Organizatorami konkursu są Gminny Dom Kultury i Urząd Gminy Lipnica Murowana a współorganizatorem parafia pw. św. Andrzeja Apostoła w Lipnicy Murowanej.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Więcej nowości