Warsztat dawnych mistrzów w wykonaniu współczesnych uczniów

Kopie średniowiecznych dzieł zrealizowane przez studentów warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych można zobaczyć w tarnowskim Muzeum Diecezjalnym.

Muzeum Diecezjalne w Tarnowie we współpracy z Katedrą Technik i Technologii Malarstwa Sztalugowego na Wydziale Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie przygotowało wystawę czasową pt. "Dawni mistrzowie, współcześni uczniowie". Będzie można ją zobaczyć zaraz po zniesieniu obostrzeń. Jest już gotowa.

Kuratorem wystawy jest dr Rafał Nijak, kierownik tej katedry. Prezentuje ona ponad 30 prac studentów. Jedne pozłotnicze, do których stworzenia użyto metali szlachetnych - złota, srebra - i półszlachetnych. Inne to kopie miniatur z XV-wiecznych modlitewników czy brewiarzy oraz kopie średniowiecznego malarstwa tablicowego.

Warsztat dawnych mistrzów w wykonaniu współczesnych uczniów   Beata Malec-Suwara /Foto Gość Kopie średniowiecznego malarstwa tablicowego prezentowane na wystawie wykonali studenci III roku.

Jak tłumaczy dr Nijak, wszystkie kopie studenci stworzyli podczas bezpośredniego kontaktu z oryginalnymi dziełami w warszawskim Muzeum Narodowym lub w Bibliotece Narodowej w Warszawie. Wiernie i precyzyjnie odtwarzali proces postępowania średniowiecznego mistrza. Prace powstały zgodnie z rytem dawnych cechów, począwszy od przygotowania deski. Różnią się jednak od oryginałów.

- W przypadku malarstwa tablicowego ze względów bezpieczeństwa studenci wykonują kopię jedynie jakiegoś fragmentu dzieła. Wybierają ten, który najbardziej do nich przemawia, porusza ich - tłumaczy kurator wystawy.

Warsztat dawnych mistrzów w wykonaniu współczesnych uczniów   Beata Malec-Suwara /Foto Gość Kopie rękopisów średniowiecznych. Warsztat dawnych mistrzów w wykonaniu współczesnych uczniów   Beata Malec-Suwara /Foto Gość Podczas powstawania prac studenci poznają warsztat pozłotniczy, specyfikę stosowanych materiałów, a także dawne i współczesne techniki i technologie pozłotnicze. Podczas nauki powstają perełki.

Dzieła prezentują fragment twórczości mistrza sprzed wieków, ale wyglądają świeżo, jakby dopiero wyszły z warsztatu, nienadgryzione zębem czasu. Rafał Nijak tłumaczy, że prace te idealnie korespondują z dziełami będącymi zasobami Muzeum Diecezjalnego w Tarnowie. - To swoista forma dialogu - dodaje. Wystawa ma być również promocją katedry, którą kieruje. - Być może jakiś młody człowiek oglądający wystawę zachwyci się nią i zapragnie w życiu robić to samo i u nas studiować?

Wystawa ta cieszy również dyrektora Muzeum Diecezjalnego ks. dr. Piotra Paska. Po pierwsze dlatego, że to Warszawa przyjeżdża wystawiać swoje prace do Tarnowa, a nie odwrotnie, jak to zwykle bywa. Po drugie - dzięki niej oglądający mogą również zobaczyć proces powstawania dzieł sprzed wieków, a przy tym docenić pracę konserwatorów sztuki, która z racji używanych materiałów, złożoności, a także wymogów niezwykłej precyzji, dokładności, anielskiej cierpliwości i benedyktyńskiej pracowitości jest czasochłonna i kosztowna.

Wystawę "Dawni mistrzowie, współcześni uczniowie" będzie można oglądać w tarnowskim Muzeum Diecezjalnym zaraz po zniesieniu obostrzeń. Planowane jest także stworzenie filmu, aby można ją było także zwiedzić wirtualnie. Póki co, zapraszamy do naszej galerii zdjęć z wystawy - poniżej.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Reklama

Reklama