Ostatni tom "Dziennika" Jarosława Iwaszkiewicza, dwa tomy korespondencji Giedroycia i Miłosza, dzienniki Agnieszki Osieckiej, "Złote żniwa" Jana Grossa - to niektóre nowości przygotowywane przez polskie wydawnictwa na 2011 rok.
Wiele wydawnictw ma już częściowo sprecyzowane plany wydawnicze na 2011 rok. Czytelnik opublikuje m.in. drugi tom listów Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów z lat 1927-1932, a także wznowi pierwszy tom, obejmujący korespondencję z lat 1922-1926. Nakładem tego samego wydawnictwa ukaże się też trzeci i ostatni tom "Dzienników" Jarosława Iwaszkiewicza.
W 2011 roku można również oczekiwać zamknięcia publikacji korespondencji Jerzego Giedroycia i Czesława Miłosza. Drugi i trzeci tom tych listów z lat 1964-2000 ukaże się w przyszłym roku nakładem Czytelnika. Z nieco innej strony życie noblisty z 1980 roku pokaże książka Emila Pasierskiego "Miłosz i Putrament. Żywoty równoległe" (WAB, czerwiec).
"Złote żniwa" to kolejna, po "Sąsiadach" i "Strachu", książka Jana Tomasza Grossa, która może wywołać dyskusję o polsko-żydowskiej historii. Tym razem Gross stawia tezę, że Polacy skorzystali materialnie na zagładzie Żydów przejmując ich majątki i wchodząc na opuszczone przez nich miejsca pracy. Punktem wyjścia jest drastyczny opis rozkopywania terenów wokół obozu w Treblince w poszukiwaniu kosztowności wśród szczątków ludzkich. "Złote żniwa" ukażą się w pierwszym kwartale roku nakładem Znaku.
Nowością będą także zapowiadane na drugą połowę roku przez wydawnictwo Prószyński i S-ka "Dzienniki" Agnieszki Osieckiej. Pierwszy tom będzie obejmował zapiski z lat 1945-1956.
W styczniu nakładem Znaku ukaże się książka "Światłość świata" - rozmowy Benedykta XVI z Peterem Seewaldem. Papież wypowiada się m.in. o przypadkach molestowania dzieci przez duchownych, etyce seksualnej, zdjęciu ekskomuniki z biskupów lefebrystów.
Na początku roku w wydawnictwie a5 ukażą się "Wiersze rozproszone" Zbigniewa Herberta pod redakcją Adama Zagajewskiego. W tomie, który wydawca opisuje jako suplement do wydanych w 2008 roku "Wierszy zebranych" Herberta, znajdą się zarówno wiersze opublikowane w czasopismach, ale nie włączone do żadnego zbioru wierszy, jak również te, które zachowały się w rękopisach.
"Saturn. Czarne obrazy z życia mężczyzn z rodziny Goya" - taki tytuł będzie nosiła nowa powieść Jacka Dehnela zapowiadana na marzec przez W.A.B. To samo wydawnictwo ma w planach w serii Fortuna i Fatum nowe biografie m.in. Zofii Nałkowskiej (pióra Hanny Kirchner), Tadeusza Kościuszki (Alex Storozynski), Janusza Korczaka (Joanna Olczak-Ronikier) i Wasilija Grossmana (Fiodor Huber).
Ciekawą nowością może się okazać przygotowywana przez Wydawnictwo Literackie na luty książka Jonathana Littella "Czeczenia. Rok III". Autor "Łaskawych" tym razem napisał tom reportaży wojennych z Kaukazu.
W pierwszej połowie 2011 roku można się spodziewać nowych książek Philipa Rotha (nakładem Czytelnika ukażą się "Fakty", "Upokorzenie" i "Wzburzenie") oraz kolejnej powieści węgierskiego pisarza Laszlo Krasznahorkaiego - "Wojna i wojna" (WAB). Wydawnictwo Literackie przygotowuje kolejną powieść Cormaca McCarthy'ego "W ciemność" - rozgrywającą się w początkach XX wieku okrutną baśń o dziecku porzuconym w lesie.
Wydawnictwo Literackie będzie kontynuować publikację współczesnej prozy tureckiej. W lutym do księgarń trafią "Lustra miasta" Elif Safak, która tym razem napisała powieść historyczną osadzoną w czasach Wielkiej Inkwizycji w Hiszpanii. W kwietniu ukaże się "Czarna księga" tureckiego noblisty Orhana Pamuka, w której osmańska tradycja i życie współczesnego Stambułu splatają się w opowieść o poszukiwaniu tureckiej tożsamości.
W 2011 roku można się też spodziewać kolejnej książki Małgorzaty Musierowicz z cyklu "Jeżycjada". Wiadomo już, że będzie ona nosiła tytuł "McDusia" (AkapitPress), a jej bohaterką będzie tym razem Magdalena, córka Kreski, znanej czytelnikom "Opium w rosole".
Czyli smutne losy Flipa i Flapa. Bo już z końcówki ich kariery.
Jeden z najważniejszych filmów w historii polskiej kinematografii.