Długo oczekiwany werdykt. Kim jest zwycięzca Konkursu Chopinowskiego?

Tuż po drugiej w nocy ogłoszono nazwisko pianisty, który wygrał XVIII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina. Triumfuje 24-letni Kanadyjczyk.

Z pewnością tegoroczny Konkurs Chopinowski zostanie w pamięci miłośników muzyki na długo. Ogłoszenie wyników odbyło się we foyer głównym Filharmonii Narodowej w obecności finalistów, dziennikarzy i nielicznych widzów. Eksperci wypowiadający się w mediach niejednokrotnie powtarzali, że poziom wykonawców był najwyższy w całej historii konkursu. Wręcz „kosmiczny”. Dowodem potwierdzającym te opinie może być godzina ogłoszenia werdyktu jury. Nazwiska nagrodzonych pianistów poznaliśmy dopiero dwie godziny po północy. Wiele mówi również fakt, że do finału zakwalifikowało się 12 wykonawców. Mimo że regulamin dopuszcza udział dziesięciu. Zresztą do II etapu dostało się 45 pianistów... Znów, więcej niż przewidywał regulamin. Zaś na starcie konkursu pojawiło się ich 87, zamiast – jak przewidywano – 80. To jeszcze jedna liczba – 500. Tylu młodych z całego świata zgłosiło swą gotowość do wzięcia udziału w rywalizacji przy fortepianie.

Po długich obradach jury konkursowe przyznało aż osiem nagród. Pierwszą nagrodę otrzymał Bruce (Xiaoyu) Liu z Kanady. – O mój Boże... Naprawdę nie wiem co powiedzieć... – zaczął krótką przemowę poruszony Kanadyjczyk. – To była wielka przygoda móc grać Chopina w Filharmonii Narodowej w Warszawie.

Drugie miejsce zajęli ex aequo Alexander Gadjiev reprezentujący Włochy i Słowenię oraz Kyohei Sorita z Japonii. Trzecią nagrodę otrzymał Martin Garcia Garcia z Hiszpanii, czwartą przyznano ex aequo Japonce Aimi Kobayashi oraz Polakowi Jakubowi Kuszlikowi. Piąte miejsce w udziale przypadło Leonorze Armellini z Włoch, a szóste JJ Jun Li Bui z Kanady.

Długo oczekiwany werdykt. Kim jest zwycięzca Konkursu Chopinowskiego?   PAP/Andrzej Lange Polski pianista Jakub Kuszlik zdobył w konkursie czwartą nagrodę.

Za najlepsze wykonanie sonaty nagrodzono Alexandra Gadjieva. Nagrodę Polskiego Radia za najlepszą interpretację mazurków otrzymał Jakub Kuszlik. Laureatem nagrody ufundowanej przez Filharmonię Narodową za najlepsze wykonanie koncertu został Martin Garcia Garcia.

Tegoroczny zwycięzca konkursu, Bruce (Xiaoyu) Liu urodził się 8 maja 1997 r. w Paryżu, ukończył Konserwatorium Muzyczne w Montrealu w klasie Richarda Raymonda, a obecnie kontynuuje naukę pod kierunkiem Dang Thai Sona. Współpracował z takimi zespołami, jak orkiestry symfoniczne Cleveland i Montrealu, Orkiestra Filharmonii Izraelskiej, Orchestra of the Americas, Camerata Jerusalem, dał serię koncertów z China NCPA Orchestra. Ostatnio odbył też dwa tournees po Chinach z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Ukrainy i Orkiestrą Symfoniczną Lwowskiej Filharmonii Obwodowej, występując m.in. w pekińskich National Centre for the Performing Arts i Concert Hall oraz Oriental Arts Center w Szanghaju, a także z Orchestre Lamoureux w Salle Gaveau. Jest laureatem wielu międzynarodowych konkursów pianistycznych, m.in. w Sendai, Montrealu, Viseu i Tel Awiwie.

Konkurs Chopinowski jest najważniejszym wydarzeniem muzycznym w Polsce i jednym z najważniejszych wydarzeń muzycznych na świecie. Obok olbrzymiej roli, jaką pełni w popularyzacji muzyki Chopina, odkrywa największe talenty pianistyczne, zapewniając młodym muzykom najskuteczniejszy start w międzynarodowej karierze.

Konkurs otworzył drogę do międzynarodowych karier wielu jego laureatom. Wśród zwycięzców można znaleźć takie nazwiska, jak Adam Harasiewicz, Vladimir Aszkenazy, Maurizio Pollini, Martha Argerich, Garrick Ohlsson, Krystian Zimerman, Stanisław Bunin i wielu innych.

„Konkurs Chopinowski utwierdza nas o ponadczasowości muzyki genialnego polskiego kompozytora, jest od samego początku czymś daleko więcej, niż jedynie turniejem muzycznym na najwyższym poziomie. Przyciągając rosnącą liczbę pianistycznych talentów z całego świata (w 2015 roku 452 zgłoszenia, na Konkurs w 2020 ponad 500 zgłoszeń!), skupia uwagę nie tylko międzynarodowego środowiska muzycznego i melomanów, ale także tych, którzy na co dzień z muzyką klasyczną niewiele mają styczności” – można przeczytać na stronie Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina.
 

 

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Więcej nowości