Naukowcy o Depeche Mode

Kilkunastu naukowców z całej Polski dyskutowało w weekend w Toruniu o fenomenie grupy muzycznej "Depeche Mode". Cieszącą się ogromnym zainteresowaniem sesję zorganizowano z okazji Święta Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.

Debata na temat zjawiska artystycznego, jakim jest od lat grupa Martina Gore'a zgromadziła w Toruniu siedemnastu naukowców z kilku ośrodków w Polsce. Fenomen niezwykle popularnego w Polsce zespołu analizowali w weekend językoznawcy, socjolodzy, muzykolodzy i literaturoznawcy, a przez widownię przewinęło się kilkuset słuchaczy, głównie fanów tworzących subkulturę tzw. depeszowców.

"Koncerty grupy za każdym razem gromadziły komplety publiczności, a Depeche Mode to nie jest już zespół, tylko zjawisko kulturowe: nie tylko muzyka, ale sposób bycia. Przy tym jest to zespół i zjawisko łączące pokolenia - na imprezy +depeszowskie+ w Toruniu przychodzą ludzie od 20. do 50. roku życia, wiec to pokazuje skalę tego zjawiska" - podkreślił Marcin Jurzysta, współorganizator sesji naukowej.

Jego zdaniem, magnesem wciąż przyciągającym nowych fanów do zespołu jest "harmonia między tekstem a muzyką".

"Teksty dotyczą +bycia w świecie+, kondycji człowieka świecie, mówiąc najogólniej. Poruszają kwestie patrzenia na Boga, na religię, na relacje międzyludzkie, pojawiają się stałe motywy: miłość, miłość odrzucona, miłość trudna, samotność, izolacja; pojawia się wiele wątków dotyczących uzależnień - spektrum tematów jest bardzo szerokie" - dodał Jurzysta.

Organizatorzy zaznaczają, że Depeche Mode to jeden z nielicznych popularnych zespołów, które przed 1989 rokiem nie były w Polsce cenzurowane.

"To pamiętają starsi fani, dla których był to swoisty powiew wolności. Jeśli chodzi o młodszych, to znam takie rodziny, w których ta miłość do grupy przechodzi z pokolenia na pokolenie, wręcz wiele małżeństw było kojarzonych w oparciu o zainteresowania tą muzyką. Na pewno +Depeche Mode+ dla tych najmłodszych słuchaczy jest po prostu jednym z takich zespołów będących ikonami muzyki" - ocenił Jurzysta.

Jak zaznaczył, zespół "Depeche Mode" odróżnia się pozytywnie od współczesnej sceny muzycznej, gdzie większość grup to "zespoły jednej płyty", które cieszą się chwilową popularnością, by szybko zniknąć. Tajemnicą sukcesu jest spoistość dobrej muzyki i tekstów o silnych walorach literackich.

Toruńska sesja była przedsięwzięciem naukowym i referaty poszczególnych uczestników w profesjonalny sposób poruszały wybrane aspekty twórczości zespołu. Wśród wykładowców byli m.in.: dr Monika Konert-Panek z Uniwersytetu Warszawskiego, która zajmowała się już wcześniej twórczością innego muzyka, Nicka Cave'a, a na UMK przeprowadziła "Analizę fonostylistyczną +Walking in my Shoes+" i dr Paweł Tański, który omówił rolę przestrzeni na przykładzie utworu "In Your Room". Zainteresowanie socjologów wzbudziły motywy polityczne i społeczne utworach "Depeche Mode".

Zespół "Depeche Mode", zaliczany do kręgu elektronicznego popu, powstał w 1980 roku w Basildon (Wielka Brytania). Nazwa została zainspirowana francuskim magazynem mody. Z pierwszego składu zespołu występuje wciąż trzech muzyków: Andrew Fletcher, David Gahan i Martin Lee Gore. Grupa gościła w Polsce w 1985, 2001, 2006 i 2010 roku.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Więcej nowości