Zwrócą krajom Afryki zrabowane dobra kultury?

Niemcy i Nigeria mają zawrzeć porozumienie ws. zwrotu historycznych rzeźb znanych jako brązy benińskie. Zostały one zabrane z Afryki Zachodniej w XIX wieku i były wystawiane m.in w niemieckich muzeach.

Jak zauważa serwis africanews, rządy byłych krajów kolonialnych oraz muzea w Europie czy USA coraz częściej starają się rozstrzygać spory dotyczące własności przedmiotów zrabowanych w czasach podbojów kolonialnych.

W przypadku brązów benińskich, zostały one wywiezione wraz z innymi dobrami, w 1897 r. przez ekspedycję brytyjską, z pałacu Królestwa Beninu, na terenie dzisiejszej południowej Nigerii.

W zeszłym roku Pruska Fundacja Dziedzictwa Kulturowego, organ nadzorujący berlińskie muzea, ogłosiła, że rozpoczyna formalne negocjacje w sprawie zwrotu eksponatów znajdujących się w jej zbiorach. Wiele z nich pochodzi z XVI-XVIII wieku.

Protokół ustaleń dot. zwrotu mają podpisać minister spraw zagranicznych Niemiec Annalena Baerbock i minister kultury Claudia Roth, a także minister kultury Nigerii Lai Mohammed i minister spraw zagranicznych Zubairo Dada.

Ostateczne szczegóły zwrotu dóbr kultury nie zostały jeszcze ogłoszone, ale Fundacja Pruskiego Dziedzictwa Kulturowego twierdzi, że liczy na zatrzymanie części brązów z Nigerii, w procedurze wypożyczenia.

Rada Fundacji ma też zawrzeć porozumienie z Kamerunem, aby utorować drogę do zwrotu rzeźby znanej jako Ngonnso, pochodzącej z królestwa Nso w północno-zachodniej części kraju.

Zwrócą krajom Afryki zrabowane dobra kultury?   https://twitter.com/ngonnso Ngonnso

Rzeźba przedstawia kobiecą postać, znaną jako Ngonnso. Została zabrana przez oficera kolonialnego Kurta von Pavela i podarowana berlińskiemu Muzeum Etnologicznemu w 1903 roku.

Od kilku lat trwa kampania „Bring Back Ngonnso” (https://www.facebook.com/BringBackNgonnso/).

To inicjatywa społeczna na rzecz zwrotu posągu. Jak twierdzą przedstawiciele ludu Nso, od czasu kradzieży posągu Nso doświadczyli wielu nieszczęść, a „Ngonnso” odgrywa kluczową rolę dla Nso i jest jest uważana za "bóstwo-matkę". https://twitter.com/ngonnso

Również waszyngtońskie Smithsonian usunęło dziesięć dzieł z brązu Benin z ekspozycji w swoim Narodowym Muzeum Sztuki Afrykańskiej, ogłaszając w tym roku nową politykę zwrotu dóbr kultury.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Więcej nowości