Mija 15 lat od pielgrzymki metropolii górnośląskiej do Rzymu w 2007 roku, w 750-lecie śmierci św. Jacka, patrona Śląska. Wspomnieniami z tego wydarzenia dzieli się ówczesny metropolita katowicki abp Damian Zimoń.
Motorem całego przedsięwzięcia był ks. dr Arkadiusz Nocoń, pracownik Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. Dla niego św. Jacek stał się wielkim odkryciem i poświęcił się cały ukazaniu na nowo tej postaci. W Rzymie organizacją pielgrzymki zajmował się ks. prał. Stefan Wylężek, ks. dr Arkadiusz Wuwer, ks. dr Bronisław Morawiec, ks. Krystian Kukowka - ówczesny dyrektor Księgarni Świętego Jacka. To on przygotował pielgrzymkę w kraju i postarał się o jej dokumentację. Kolorowy album „Ze Śląska do Rzymu” do dziś cieszy wiele osób. Wszystkim należą się słowa serdecznego podziękowania. Niech święty Jacek ma ich w opiece.
Pielgrzymka przyczyniła się do integracji świeżo powołanej metropolii górnośląskiej, a jej trwałym owocem jest Metropolitalne Święto Rodziny, które rozwija się dobrze w strukturach kościelnych, samorządowych i medialnych, poprzedza pielgrzymkę majową świata męskiego do Piekar Śląskich. Realizacją i utrwalaniem święta zajęły się – pani redaktor Krystyna Bochenek, marszałek senatu Rzeczpospolitej i pani Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza. W tym roku to Święto zorganizowaliśmy już piętnasty raz, pod jakże aktualnym hasłem: Rodzina – źródło pokoju. W dzieło, angażuje się wiele środowisk i miast zrzeszonych w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii - parafie, samorządy, instytucje kultury. To wielka promocja rodziny – wartości na Górnym Śląsku fundamentalnej.
Ciąg dalszy na następnej stronie:
Ten obraz jest opowieścią o okolicznościach śmierci św. Agnieszki, Rzymianki, zamęczonej w 304 roku.
Przyznano 29 wyróżnień i 28 nagród w poszczególnych kategoriach.
Przedstawienia odbywały się kilka razy w tygodniu, w późnych godzinach wieczornych.
Czeka nas powrót do tradycyjnych podręczników i bibliotek w miejsce "narzędzi cyfrowych"?
Thriller o niemieckim teologu i antynazistowskim dysydencie wywołał kontrowersje.
W tej świątyni otwierają się na Boga serca nawet najbardziej zamknięte.