Mszy św. w intencji archidiecezji katowickiej i instytucji, którym patronuje św. Jacek, przewodził abp Wiktor Skworc.
Kazanie w archikatedrze Chrystusa Króla w uroczystość św. Jacka, głównego patrona archidiecezji, wygłosił o. Tomasz Golonka OP. Dominikanin jest proboszczem parafii Przemienienia Pańskiego w Katowicach.
Właśnie do tego kaznodziejskiego zakonu należał dzisiejszy patron, św. Jacek Odrowąż, jedyny święty Polak przedstawiony na kolumnadzie Berniniego na placu św. Piotra na Watykanie. W homilii o. Tomasz przyznał, że choć św. Jacek żył w XIII wieku, wiedział, czym jest nowa ewangelizacja.
Przypomniał, że pochodzący z Kamienia Śląskiego święty "głosił Ewangelię wszystkim, wszędzie i na wszelkie sposoby".
Joanna Juroszek /Foto Gość O. Tomasz Golonka OP - Jacek przede wszystkim jest znany jako cudotwórca - stwierdził dominikanin, mówiąc, że ten święty miał m.in. dar wskrzeszania ludzi. Dodał również, że św. Jacek był misjonarzem, wędrownym kaznodzieją oraz organizatorem klasztorów dominikańskich w Polsce.
Habit przyjął z rąk samego św. Dominika w Rzymie.
Święty Jacek jest głównym patronem archidiecezji katowickiej. Jest przedstawiany w habicie dominikanina, z monstrancją w jednej ręce i figurą Matki Bożej w drugiej.
Ojciec Tomasz w kazaniu mówił także o założeniach nowej ewangelizacji. Cytując uchwały II Synodu Archidiecezji Katowickiej, powiedział: "Nakaz głoszenia Ewangelii wszystkim ludziom jest pierwszorzędnym i naturalnym posłannictwem Kościoła".
Dalej, wciąż cytując synodalne uchwały, mówił, że ewangelizacja musi być prowadzona z nową gorliwością, nowymi metodami i z zastosowaniem nowych środków wyrazu.
Dominikanin stwierdził również, że propagatorem nowej ewangelizacji jest sam Jezus Chrystus.
Misję Syna Bożego zestawił z Jego bezpośrednim poprzednikiem, św. Janem Chrzcicielem. Wokół Jana gromadziły się tłumy - Jezus także gromadził rzesze ludzi, ale sam wychodził do każdego człowieka.
Dalej mówił, że Jan wzywał do nawrócenia, a Jezus mówił: "Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię". Przede wszystkim był więc głosicielem Dobrej Nowiny. Na koniec wyjaśnił, że św. Jan gromadził wokół siebie uczniów, a Jezus wybierał uczniów po to, by wysłać ich dalej.
Dominikanin, cytując św. Jacka, mówił, że ziarno pozostawione w spichlerzu, pleśnieje. Ziarno rzucone w ziemię przez Jezusa - wydaje plony.
Mszy św. w archikatedrze przewodniczył abp Wiktor Skworc. Razem z nim modlili się m.in. abp senior Damian Zimoń, bp Adam Wodarczyk oraz kapłani pracujący w kurii katowickiej i instytucjach, którym patronuje św. Jacek.
Tego dnia abp Skworc ogłosił też laureatkę nagrody Lux ex Silesia. Jest nią prof. Krystyna Heska-Kwaśniewicz.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Ten obraz jest opowieścią o okolicznościach śmierci św. Agnieszki, Rzymianki, zamęczonej w 304 roku.
Przyznano 29 wyróżnień i 28 nagród w poszczególnych kategoriach.
Przedstawienia odbywały się kilka razy w tygodniu, w późnych godzinach wieczornych.
Czeka nas powrót do tradycyjnych podręczników i bibliotek w miejsce "narzędzi cyfrowych"?
Thriller o niemieckim teologu i antynazistowskim dysydencie wywołał kontrowersje.
W tej świątyni otwierają się na Boga serca nawet najbardziej zamknięte.