Mija 15 lat od pielgrzymki metropolii górnośląskiej do Rzymu w 2007 roku, w 750-lecie śmierci św. Jacka, patrona Śląska. Wspomnieniami z tego wydarzenia dzieli się ówczesny metropolita katowicki abp Damian Zimoń.
Kontynuacją tego rodzaju historycznego myślenia i tego typu wartości jest Panteon Górnośląski budowany w podziemiach katowickiej archikatedry. Będzie on upamiętnieniem historii naszego Kościoła, zwłaszcza w czasach powstań śląskich. Wtedy Górny Śląsk wrócił do Polski, a diecezja katowicka, ustanowiona w 1925 roku, związana została z archidiecezją krakowską. Tam, bp Arkadiusz Lisiecki zbudował Śląskie Seminarium Duchowne. Do 1980 roku nasi klerycy czerpali z ducha katolickiego i polskiego Krakowa. Studiowali na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego aż do jego likwidacji w 1954 roku. Św. Jan Paweł II w 1992 roku ustanowił metropolię górnośląską ze św. Jackiem jako jej patronem. Była to jego osobista decyzja. Przez wszystkie lata swego pontyfikatu posyłał słowo pozdrowienia na męską pielgrzymkę do Piekar Śląskich.
Nasze dzieje trzeba przypominać tym bardziej, ponieważ dawniej tematyka religijna i kościelna była celowo niedostrzegana i przeinaczana. Na przykład, w Śląskim słowniku biograficznym z 1984 roku zabrakło miejsca dla Augusta Hlonda, pierwszego biskupa katowickiego i prymasa polski. Jest kandydatem na ołtarze.
Ostatnio telewizja przypomniała serial z 1986 roku o powstaniach śląskich pod tytułem „Blisko, coraz bliżej”. Dobrze był w nim pokazany wątek historyczny, ale kościelny został już zupełnie pominięty. Tymczasem ks. prof. Jerzy Szymik pisze, że powstania śląskie przed stu laty, obok innych przyczyn, miały także „metafizyczny korzeń”, a „istotnym czynnikiem trwania ducha polskości na Śląsku i tym samym powstań, jest nie co innego jak jego więź ze świętą wiarą katolicką. Moi przodkowie szli do powstania - pisze ksiądz Szymik - przede wszystkim dlatego, że kształt polskiego katolicyzmu i wyrastającej zeń organicznie kultury był dla nich najwyższą duchową i kulturową wartością. Chodzi o wolność. A ten rodzaj wolności, o który chodzi, jest możliwy tylko w katolicyzmie”. (Gość Niedzielny 38, 42, 2021).
Panteon Górnośląski to dobro wspólne, tworzone przez wszystkie podmioty życia społecznego – państwo, samorząd i Kościół. Tworzone dla środowiska Górnego Śląska i szerzej - dla Polski, gdzie istnieje ewidentny deficyt historii naszej Ojcowizny pisanej życiorysami bohaterskich kobiet i mężczyzn z okresu minionego stulecia.
Ciąg dalszy na następnej stronie:
Czyli smutne losy Flipa i Flapa. Bo już z końcówki ich kariery.
Jeden z najważniejszych filmów w historii polskiej kinematografii.