publikacja 09.05.2025 08:18
Specjalna edycja wydarzenia z cyklu Verba Sacra dla uczczenia 1000. rocznicy koronacji Bolesława Chrobrego odbędzie się w niedzielę w katedrze poznańskiej. W jej trakcie zaplanowano m.in. prezentację fragmentów pierwszej kroniki polskiej, znanej pod nazwą Kronika Galla Anonima.
Verba Sacra pt. "Pieśń o Bolesławie Chrobrym, który koroną królewską Polskę ozdobił" jest częścią programu wydarzeń organizowanych w Poznaniu z okazji tysiąclecia koronacji. Wśród nich są m.in. spektakle, koncerty, wystawy i konferencja naukowa. Rada Miasta Poznania ustanowiła 2025 r. Rokiem 1000-lecia koronacji pierwszych królów Polski - Bolesława Chrobrego oraz Mieszka II Lamberta.
Pomysłodawca, twórca i reżyser Verba Sacra Przemysław Basiński powiedział PAP, że katedra poznańska to najlepsza możliwa scena dla prezentacji "Pieśni o Bolesławie Chrobrym". W tej świątyni znajduje się Kaplica Królów Polskich, w której jest sarkofag ze szczątkami Mieszka I i Bolesława Chrobrego oraz pomnik tych władców.
"Fakt ten nadaje szczególny wymiar specjalnej prezentacji Verba Sacra z okazji jubileuszu koronacji Chrobrego i przypomina o ważnej roli katedry na Ostrowie Tumskim w historii Polski" - powiedział.
W programie niedzielnego wydarzenia znalazły się: recytacja aktorska fragmentów Kroniki Galla Anonima w wykonaniu aktor Teatru Nowego w Poznaniu Zbigniewa Grochala, prezentacja komentarza historycznego oraz wykonanie specjalnie dobranych utworów muzycznych. Wśród nich będą: nieznana 15-zwrotkowa wersja hymnu "Bogurodzica" oraz "Pieśń o śmierci Bolesława" we współczesnej aranżacji.
Przemysła Basiński powiedział, że w ramach przygotowań do prezentacji przeprowadzone zostały studia monografii o Chrobrym.
"Ważne dla nas były również artykuły o Kaplicy Królewskiej, a zwłaszcza o zrekonstruowanym przez prof. Brygidę Krbis epitafium na grobowcu Bolesława Chrobrego. Wreszcie Gall Anonim - Kronika Polska, której fragmenty ostatecznie stały się podstawą scenariusza. Dołączyłem również mało znaną i niewykonywaną wersję "Bogurodzicy" oraz piękny komentarz ks. Piotra Skargi na temat tej pieśni" - powiedział.
Zbigniew Grochal, jeden z najstarszych stażem aktorów Teatru Nowego w Poznaniu, na Verba Sacra zadebiutował w 2004 roku w "Księdze Wyjścia". Potem prezentował "Modlitwy z Qumran" "Księgę Sędziów" i "Księgę Jeremiasza". Komentarz przygotował prof. Stanisław Rosik.
Dzieło Verba Sacra, którego celem było uczczenie Wielkiego Jubileuszu Chrześcijaństwa poprzez czytanie Pisma Świętego przez najwybitniejszych aktorów w katedrach polskich rozpoczęło się 25 lat temu w poznańskiej katedrze. Gustaw Holoubek przeczytał wówczas "Księgę Koheleta" i "Pieśń nad Pieśniami".
"Mimo mrozu do katedry przybyły tłumy ludzi, którzy w niezwykłym skupieniu, przez blisko dwie godziny słuchali Słowa Bożego. Cykl ten, nazwany "Modlitwami katedr polskich" miał zakończyć się w grudniu 2000 r., ale Opatrzność zrządziła inaczej i dzieło to trwa do dzisiaj. Za nami 224 prezentacje, w których wystąpiło 100 aktorów i 1500 muzyków. Wspierało ich około 100 komentatorów - biblistów, teologów, filologów i historyków. Liczba uczestników sięgnęła 300 tysięcy" - powiedział Przemysław Basiński.
Poza Poznaniem prezentacje gościły również w katedrach i kościołach m.in. Bielska-Białej, Częstochowy, Gdańska, Gniezna, Katowic, Krakowa, Lublina, Radomia, Torunia, Warszawy, Wrocławia i Zakopanego.
W 2010 roku projekt Verba Sacra został włączony do Programu Duszpasterskiego Kościoła w Polsce. Popularność projektu otworzyła nowe możliwości, których efektem są: cykl Wielka Klasyka - poświęcony arcydziełom literatury polskiej i światowej oraz Festiwal Sztuki Słowa - jedyny tego typu nie tylko w Europie, ale i na świecie.
Jesienią w ramach Verba Sacra odbędą się prezentacje "Apokalipsy" w wykonaniu Danuty Stenki i "Wyznań" św. Augustyna w wykonaniu Krzysztofa Gosztyły. (PAP)
Verba Sacra w katedrze poznańskiej