O rajskim drzewie stawianym we wspomnienie Adama i Ewy mówi ks. prof. Józef Naumowicz, autor książki pt. "Choinka. 2000 lat tradycji Bożego Narodzenia".
Joanna Jureczko-Wilk: - Jak będzie wyglądała choinka w Księdza pokoju i kto podłoży pod nią prezenty: św. Mikołaj czy Dzieciątko Jezus?
Ks. prof. Józef Naumowicz: - Miniaturka choinki na drzwiach wejściowych do mojego pokoju wisi… przez cały rok! Kilka lat temu otrzymałem taką ozdobę w prezencie, i od tamtej pory to piękne drzewko, wykonane z ozdobnego papieru, razem ze mną przez cały rok czeka na kolejne Boże Narodzenie.
Natomiast na tej prawdziwej, żywej choince, którą stawiam na stole w Wigilię rano, zawieszam światełka, na czubku umieszczam gwiazdę, a pod drzewkiem stawiam żłóbek i obok umieszczam opłatki na sianie. Jeżeli natomiast chodzi o prezenty, od dzieciństwa przynosił mi je Święty Mikołaj.
- Ale w opublikowanej właśnie książce o choince i tradycjach bożonarodzeniowych pisze Ksiądz, że prezenty może przynosić nie tylko on…
- W niektórych regionach Polski znana jest tradycja, także znacząca, że prezenty przynosi Dzieciątko Jezus czy Gwiazdor.
- Jak to się stało, że jodły, sosny czy świerki weszły w tradycję Bożego Narodzenia?
- Choinka, koniecznie zielona i pięknie ozdobiona, jest symbolem rajskiego drzewa życia. Zwyczaj ten wyrósł z tradycji, według której przed Bożym Narodzeniem wspominano raj, prarodziców Adama i Ewę. W wigilię tego święta w późnym średniowieczu wystawiano okolicznościowe przedstawienia na scenie, ustawianej przed kościołami, ukazujące dzieje Adama i Ewy. Na tle tego wspomnienia prarodziców stawało się jasne, że narodzenie Jezusa ma na nowo otworzyć drzwi do raju i dać możliwość powrotu do drzewa życia.
Niezbędnym rekwizytem tych przedstawień było zielone drzewo, dorodne, z pięknymi owocami. Może w raju było to drzewo cytrusowe, może figa, jabłoń czy bukszpan, ale w północnych regionach Europy, gdy w grudniu chciano zobrazować drzewo rajskie, musiała to być jodła bądź świerk, gdyż 24 grudnia trudno było znaleźć kwitnącą jabłoń.
Na tych drzewach iglastych zawieszano czerwone jabłka. Gdy te przedstawienia dziejów Adama i Ewy zamarły, pozostało drzewo rajskie, które umieszczano w kościołach, domach, na placach.
Te obchody były tak silne, że do dziś 24 grudnia pozostał dniem Adama i Ewy, i do dziś stawiamy drzewo rajskie pięknie ozdobione i oświetlone. Dlatego też, zgodnie ze starą tradycją, choinkę stawiam dopiero w Wigilię w dniu Adama i Ewy.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Jednak tylko co piąta osoba uznaje zastępowanie człowieka sztuczną inteligencją za etyczne.
Świąteczne komedie rządzą się swoimi prawami. I towarzyszą nam już przez cały grudzień.
Trend ten rozpoczął się po agresji Kremla na Ukrainę. A w USA...