Eksponaty ze skarbu świętego Januarego, uważanego za największy i najcenniejszy na świecie, wystawiono jednocześnie w sześciu muzeach Neapolu , którego ten święty jest patronem. To pierwsza taka ekspozycja części skarbu. Niektórych nigdy nie pokazywano.
Cała ta wyjątkowa wystawa w historycznym centrum miasta nosi nazwę "Cuda skarbu świętego Januarego. Kamienie pobożności". Czynna jest od soboty do 12 czerwca.
Wystawiono jedynie 150 z łącznej liczby 21620 eksponatów. Są wśród nich i takie, które na stałe przechowywane są w sejfie banku.
Na legendarny skarb, gromadzony przez wieki, składają się przedmioty podarowane przez wiernych i władców jako wyraz czci dla świętego, który żył na przełomie III i IV wieku.
To jedyna taka na świecie, nigdy nie naruszona, kolekcja dzieł sztuki, relikwiarzy z cennych kruszców i innych przedmiotów sakralnych oraz liczonych w tysiące najszlachetniejszych kamieni. Jej wartość jest wyższa niż klejnotów brytyjskiej rodziny królewskiej, czy skarbca carów. Potwierdziły to zakończone w 2010 roku trzyletnie ekspertyzy. Według sporządzonego przez specjalistów raportu nic nie może równać się z tym skarbem, zwłaszcza, że jest on wręcz trudny do oszacowania.
W neapolitańskich muzeach zaprezentowano między innymi pochodzące z początku XIV wieku, wysadzane klejnotami, popiersie świętego ze złota podarowane przez Karola Andegaweńskiego. Wystawiono też przywiezioną do Neapolu na prośbę Napoleona monstrancję bogato zdobioną rubinami. To eksponat niezwykły ponieważ cesarz, który z całego terytorium Włoch wywiózł najpiękniejsze dzieła sztuki, z Neapolu nie tylko niczego nie zabrał, ale kazał przekazać ten przepiękny dar. Są także wykonany w 1305 roku relikwiarz z krwią świętego, srebrne świeczniki wysokości ponad 2 metrów i rzeźby ze srebra i złota.
Oficjalnie skarb jako całość istnieje od 1527 roku. Wtedy to umęczony przez zarazę i francuskie oraz hiszpańskie wojska Neapol postanowił poprosić swego patrona San Gennaro (św. Januarego) o pomoc. Utworzono kaplicę wotywną do składania w niej darów. Wkrótce się zapełniła i dlatego koło miejscowej katedry zbudowano nową, jeszcze większą, by pomieściła wszystkie wota.
W kolejnych wiekach skarbowi nigdy nie zagroziły żadne wojny, okupacje, częste zmiany dynastii. Przetrwał w nienaruszonym stanie przez nikogo nie złupiony.
Symbolem jego bogactwa jest wystawiana obecnie mitra ze srebra i złota wysadzana 3890 klejnotami, wśród których jest 3328 diamentów. Znawcy kamieni szlachetnych nie mają wątpliwości, że jest to jeden z najcenniejszych przedmiotów na świecie.
Czyli smutne losy Flipa i Flapa. Bo już z końcówki ich kariery.
Jeden z najważniejszych filmów w historii polskiej kinematografii.