Czemu w cierpieniu doznaję rozkoszy?

Teatr Wielki-Opera Narodowa szykuje nową premierę - "Turandot" Giacomo Pucciniego w reżyserii Mariusza Trelińskiego. "Ten spektakl to będzie opowieść o spotkaniu mężczyzny i kobiety" - zapowiada Treliński.

"Turandot" to opera w trzech aktach. Z powodu śmierci Puccini nie dokończył tej sztuki, zrobił to Franco Alfano. Prapremiera "Turandot" odbyła się w Mediolanie w Teatro alla Scala, 26 kwietnia 1926.

Nie jest też to pierwsza inscenizacja tej opery w Polsce. Premiera w naszym kraju miała miejsce w 1932 roku na deskach Teatru Wielkiego-Opery Narodowej.

"+Turandot+ jest jednym z najczęściej wystawianych tytułów w historii opery. Po tych wszystkich inscenizacjach zadaliśmy sobie wspólnie jedno pytanie: o co w tym wszystkim chodzi? Nie wydało się nam wiarygodne, że poważny twórca pod koniec życia, kreując swój testament twórczy, opowiada po prostu bajkę, która nie ma głębi i kluczowego dla nas wymiaru" - tłumaczył na konferencji prasowej reżyser opery Mariusz Treliński. Ujawnił, że aby całkowicie i wiarygodnie oddać zamysł autora, odbył wraz z ekipą wiele rozmów z psychoanalitykami.

Turandot rozumie małżeństwo jako zniewolenie i konsekwentnie rezygnuje ze związku z mężczyzną, a zakochany w niej Kalaf, opętany pożądaniem, pyta: "Czemu w cierpieniu doznaję rozkoszy?"

"Ten spektakl to opowieść o spotkaniu mężczyzny i kobiety. (...) Historia ta całkowicie odbywa się wewnątrz ludzkiej psychiki. (...) Razem ze scenografem stworzyliśmy obraz, który dzieje się nigdzie, dzieje się wewnątrz ludzkiego umysłu" - powiedział Treliński.

Inscenizacja Trelińskiego, której premiera odbędzie się 17 kwietnia, wykonywana będzie w oryginalnej (włoskiej) wersji językowej z polskimi napisami.

Aby zrealizować "Turandot" Treliński zaprosił do współpracy włoskiego dyrygenta Carlo Montanaro, który poprowadzi orkiestrę podczas wszystkich kwietniowych spektakli. W maju zespół muzyczny przejmie Tadeusz Kozłowski.

Turandot w dwóch obsadach śpiewać będą Francesca Patane i Lilla Lee. Ponadto w obsadzie znajdą się m.in.: Cesarz Altoum - Kazimierz Pustelak, Krzysztof Szmyt, Timur - Rafał Siwek, Roman Polisadov, Kalaf - Kamen Chanev, Charles Kim, Liu - Katarzyna Trylnik, Agnieszka Tomaszewska, Ping - Frank Dolphin Wong, Łukasz Rosiak. Towarzyszyć im będą soliści, chór i orkiestra Opery Narodowej, chór chłopięcy, tancerki, mimowie i statyści.

"Turandot" w reżyserii Mariusz Trelińskiego realizowany jest w koprodukcji z Teatro Comunale di Bologna.

Najbliższe spektakle w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej odbędą się 17, 19, 21, 26 kwietnia oraz 4 i 26 maja 2011 roku.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama