Piosenki do tekstów Karola Wojtyły zaśpiewała 8 października w Brzesku i Tarnowie Lubelska Federacja Bardów.
Oba koncerty zorganizowała Fundacja Tarnowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego, która w styczniu 2023 r. przygotowała projekt pt. „Papieskie nuty, papieskie szlaki”, który w ramach Mecenatu Małopolski otrzymał częściowe dofinansowanie ze środków województwa małopolskiego.
– Papież, św. Jan Paweł II, odwiedzał diecezję tarnowską. Jako papież był w Tarnowie i Starym Sączu, a jako biskup krakowski bywał w bardzo wielu miejscach naszej diecezji. Karol Wojtyła był nie tylko duchownym, papieżem, teologiem czy filozofem. W młodości realizował się jako aktor, pisał sztuki teatralne, a przez dużą część swojego życia pisał wiersze. Chcąc uczcić św. Jana Pawła II oraz przybliżyć mieszkańcom Małopolski twórczość poetycką Karola Wojtyły, zorganizowaliśmy te koncerty – mówi Sławomir Pater, prezes tarnowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego.
Grzegorz Brożek /Foto Gość Komentarz wprowadzający do koncertu wygłosił Sławomir Pater, prezes Tarnowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego, której to instytucji fundacja zorganizowała koncerty w Brzesku i Tarnowie.W Tarnowie koncert odbył się w Centrum sztuki Mościce, a sala widowiskowa zapełniła się prawie w całości.
Grzegorz Brożek /Foto Gość Artyści LKB na scenie w Tarnowie-Mościcach.Ponad 20 lat temu artyści tworzący Lubelską Federację Bardów skomponowali muzykę do wierszy Karola Wojtyły, na wykorzystanie których uzyskali stosowne zgody. Dzięki temu powstała płyta pt. „Miłość mi wszystko wyjaśniła” – jedyny tego typu projekt w Polsce. Utwory z niej pochodzące były później nagrywane przez takich artystów jak Stanisław Sojka, Ryszard Rynkowski, Andrzej Piaseczny, Mieczysław Szcześniak, Justyna Steczkowska i Marek Grechuta.
Utwory z tej „papieskiej” płyty zabrzmiały w Tarnowie i Brzesku okraszone smakowitymi, erudycyjnymi opowieściami o poezji, polskiej kulturze, samym Karolu Wojtyle przez Jana Kondraka z LFB.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Ten obraz jest opowieścią o okolicznościach śmierci św. Agnieszki, Rzymianki, zamęczonej w 304 roku.
Przyznano 29 wyróżnień i 28 nagród w poszczególnych kategoriach.
Przedstawienia odbywały się kilka razy w tygodniu, w późnych godzinach wieczornych.
Czeka nas powrót do tradycyjnych podręczników i bibliotek w miejsce "narzędzi cyfrowych"?
Thriller o niemieckim teologu i antynazistowskim dysydencie wywołał kontrowersje.
W tej świątyni otwierają się na Boga serca nawet najbardziej zamknięte.