Odbył się w Dniu Wolności i Solidarności. Na plenerowej scenie przy kościele pw. Świętej Trójcy w Żórawinie - Dolnośląskiej Perle Manieryzmu - wystąpiła tym razem Mała Armia Janosika.
Ksiądz Przemysław Pastucha z parafii pw. św. Józefa Oblubieńca NMP w Żórawinie podkreśla, że takie koncerty plenerowe to już tradycja. - W ubiegłych latach wystąpiły m.in. Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk", Filharmonia Dolnośląska z Jeleniej Góry, Orkiestra Reprezentacyjna Wojska Polskiego - mówi. - Przy tej okazji zawsze też wręczana jest wyjątkowa nagroda - Laur św. Jana Nepomucena. Tym razem Laur za szczególne zasługi dla ochrony dziedzictwa narodowego i rozwój kultury oraz wkład w promocję Dolnośląskiej Perły Manieryzmu i przywracanie jej piękna otrzymał prof. Piotr Oszczanowski, dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu.
Nagrodę wręczyli laureatowi wójt Maciej Koba - w imieniu gminy Żórawina, Karolina Badecka z Fundacji "Dolnośląska Perła Manieryzmu" oraz Ewa Durawa z rady parafialnej. Dotychczasowymi laureatami tego wyróżnienia są: abp Józef Kupny, aktorzy Jerzy Zelnik i Zbigniew Lesień, Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk", prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz, prof. Wiesław Wysocki - prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.
Archiwum parafii Zespół oczarował słuchaczy.- Profesor Oszczanowski ma wiele wybitnych osiągnięć na polu kultury, ale jest także szczególnie zasłużony dla naszego obiektu. Napisał poświęconą mu monografię, jest fanem tego miejsca. Towarzyszy nam od początku w staraniach o przywrócenie blasku żórawińskiej świątyni - dodaje ks. Pastucha.
Wspomina, że koncert Małej Armii Janosika miał charakter religijno-patriotyczny, nawiązujący do Dnia Wolności i Solidarności obchodzonego 31 sierpnia, ale nie zabrakło także utworów rozrywkowych. Wystąpiło aż 200 góralskich artystów, a na widowni zgromadziły się aż 3 tys. ludzi z najbliższych okolic, ale i z różnych stron Dolnego Śląska, Opolszczyzny, z województwa lubuskiego. Po raz pierwszy koncert w tym miejscu miał tak wielu słuchaczy.
- Damian Pałasz, założyciel i lider zespołu, był pod wrażeniem zaangażowania widowni - skupienie i cisza przy utworach religijnych, patriotycznych, żywiołowe reakcje przy tych rozrywkowych, wspólny śpiew - mówi ks. Przemysław, dodając, że podczas koncertu odbywała się także zbiórka na pomoc dzieciom ze slumsów w Manili na Filipinach.
Archiwum parafii Rekordowa frekwencja.Wspomina, że przy kościele pw. Świętej Trójcy - obecnie zwłaszcza w jego wnętrzu - trwają intensywne prace, m.in. odnawianie fresków, epitafiów. Na zewnątrz większość prac została już ukończona.
Przed rozpoczęciem gruntownej renowacji w kościele (który jest świątynią pomocniczą parafii pw. św. Józefa Oblubieńca NMP) Msze św. były odprawiane w okresie wakacyjnym w niedziele o 20.00. Wiele osób tam zawierało sakrament małżeństwa - co ciekawe, były to pary nie tylko z Dolnego Śląska, ale i z różnych europejskich krajów, nawet z Hiszpanii czy Portugalii. Obronna budowla, wzniesiona na wyspie w stylu manierystycznym, od dawna robiła duże wrażenie. Przez szereg lat odbywały się tam cykle "Lato z muzyką w Dolnośląskiej Perle Manieryzmu", organizowane we współpracy z Narodowym Forum Muzyki.
Archiwum parafii
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Jeden z najważniejszych filmów w historii polskiej kinematografii.