Kraków: XI Festiwal Nauki rozpoczęty

"Materia - Człowiek - Kultura" - pod takim hasłem oficjalnie zainaugurowano w czwartek XI Festiwal Nauki w Krakowie. Do soboty festiwalowi goście mogą skorzystać z naukowych pokazów, wykładów popularnonaukowych, licznych wystaw i wycieczek.

Głównym organizatorem tegorocznej imprezy jest Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja.

"Festiwal Nauki jest po to, byście przeżyli kilka zdziwień, zobaczyli zjawiska i doświadczenia, których nie znacie. Na Festiwalu są ludzie, którzy wytłumaczą wam, że nauka to nie jest magia. Nauka oparta jest o myśl człowieka" - powiedział rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Karol Musioł podczas oficjalnego otwarcia imprezy, które odbyło się w czwartek na Rynku Głównym.

Podkreślił, że to, czy Festiwal Nauki ma sens zależy tylko od jego publiczności. "Nie wiem, czy zrobimy referendum na następny Festiwal Nauki, ale myślę, że nie jest to konieczne, bo odwiedza go coraz więcej krakowian. Życzę wspaniałych zdziwień" - dodał rektor UJ.

Hasło tegorocznego Festiwalu nawiązuje do dwojga polskich noblistów i patronów roku 2011: Marii Skłodowskiej-Curie i Czesława Miłosza.

Goście Festiwalu będą mogli zobaczyć m.in. dwie wystawy poświęcone życiu i twórczości Marii Skłodowskiej-Curie, a w "Kinie Pod Baranami" czekają na nich projekcje filmów poświęconych noblistce. Specjalną debatę naukowców pt. "Od radu i polonu do protonoterapii" przygotował Instytut Fizyki Jądrowej im. Henryka Niewodniczańskiego Polskiej Akademii Nauk.

Miłośnicy Czesława Miłosza powinni odwiedzić wystawę "Miłosz - portret złożony", na której zostanie pokazanych m.in. ponad 50 autografów poety, wierszy, przekładów, listów oraz innych utworów, kilkadziesiąt zdjęć, grafik i pamiątek osobistych, dokumentujących jego życie. W czwartek odbędzie się widowisko muzyczno-poetyckie "Popołudnie z Miłoszem", podczas którego będzie można posłuchać poezji noblisty.

Jedną z największych atrakcji Festiwalu będzie Festyn Nauki, który tradycyjnie odbędzie się na Rynku Głównym. Odwiedzający Festyn będą się mogli dowiedzieć m.in., czym są heurystyki, jaki jest wpływ zanieczyszczenia środowiska na rozwój i inteligencję i co to jest wirtualny szczur. Będzie też można skorzystać z badań i porad lekarskich, które zaoferują pracownicy Collegium Medicum UJ.

W czwartek i piątek od godz. 21.30 do 22 na Wieży Ratuszowej odbywać się będzie pokaz światła i dźwięku przygotowany przez Akademię Sztuk Pięknych. Festiwal zakończy pokaz żonglerki oraz spektakl teatralny "Damy i Huzary" na Scenie Klasycznej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej.

Szczegółowy program festiwalowych wydarzeń jest dostępny na stronie: http://festiwalnauki.ur.krakow.pl/

Początki krakowskiego Festiwalu Nauki sięgają 2000 roku. Pomysł organizacji tej popularnonaukowej imprezy zrodził się w trakcie Jubileuszu 600-lecia Uniwersytetu Jagiellońskiego. Początkowo Festiwal służyć miał jedynie promowaniu osiągnięć naukowych, dydaktycznych i kulturalnych UJ. Jednak już od 10 lat współorganizują go kolejne krakowskie szkoły wyższe, instytucje naukowe i jednostki konsularne.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Więcej nowości

Reklama