Tajemnice zesłania na Patmos.
Wyspa Patmos, mimo że nierozerwalnie związana z postacią św. Jana Apostoła i Księgą Apokalipsy, nie istnieje w powszechnej świadomości chrześcijan. A przecież to „właśnie na Patmos Jan doznał zachwycenia w dzień Pański” (Ap 1, 10), miał jedno z wielkich widzeń. Usłyszał także mistyczne przesłanie, które mocno wpłynęło na historię Kościoła i całą kulturę chrześcijańską” (Benedykt XVI).
Papież Jan Paweł II zachęcając do pielgrzymowania do miejsc świętych, zwrócił uwagę na niezwykle ważny fakt, a mianowicie, że „przestrzeń może przechowywać znaki nadzwyczajnych zbawczych interwencji Boga” (Jan Paweł II 1999, nr 2).
Św. Jan Apostoł i Wyspa Apokalipsy to przewodnik duchowej pielgrzymki dla tych, którzy zainteresowani są św. Janem i jego losami. Jest to jednocześnie książka wskazująca, że część miejsc na Patmos związanych z obecnością Św. Jana, znanych dotąd ze starożytnych opisów i tradycji ustnej, zostało w ostatnim stuleciu potwierdzonych dzięki przeprowadzonym badaniom archeologicznym. Wędrówka po tych miejscach, choćby tylko ducha, umożliwia spotkanie się z realiami wyspy, na którą został zesłany Apostoł, a zwłaszcza z Grotą Apokalipsy, gdzie miał doznać objawiania i spisać je w Księdze Apokalipsy.
*
O. ADAM RYSZARD SIKORA (ur. 1955) – franciszkanin, biblista, profesor dr hab. nauk teologicznych, wykładowca na Wydziale Teologicznym Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego w Lublinie (1994-1998) i Wydziale Teologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (od 1998). Autor przekładów ksiąg biblijnych z języków oryginalnych na język polski i kaszubski oraz opracowańz zakresu Pisma świętego, zwłaszcza Pism św. Jana Apostoła. Opublikował ponad 20 pozycji książkowych i ok. 170 artykułów naukowych i popularnonaukowych. W Zakonie Franciszkańskim pełnił funkcję prowincjała (1997-2003), a na polu duszpasterskim wygłaszał liczne konferencje, prowadził rekolekcje dla osób świeckich, konsekrowanych i kapłanów. Od kilku lat zajmuje się tematyką wyspy Patmos w kontekście zesłania na nią św. Jana, umiłowanego ucznia Jezusa.
Ten obraz jest opowieścią o okolicznościach śmierci św. Agnieszki, Rzymianki, zamęczonej w 304 roku.
Przyznano 29 wyróżnień i 28 nagród w poszczególnych kategoriach.
Przedstawienia odbywały się kilka razy w tygodniu, w późnych godzinach wieczornych.
Czeka nas powrót do tradycyjnych podręczników i bibliotek w miejsce "narzędzi cyfrowych"?
Thriller o niemieckim teologu i antynazistowskim dysydencie wywołał kontrowersje.
W tej świątyni otwierają się na Boga serca nawet najbardziej zamknięte.