Słynny reżyser wyrzucony z Cannes

W związku ze środową wypowiedzią na temat Adolfa Hitlera duński reżyser Lars Von Trier został w czwartek ze skutkiem natychmiastowym uznany za osobę niepożądaną na festiwalu filmowym w Cannes. Jego film nie został jednak wykluczony z konkursu o Złotą Palmę.

Von Trier powiedział w środę na konferencji prasowej, że "rozumie Hitlera" i "jest nazistą". Później twierdził, że jedynie żartował. Na wniosek dyrekcji festiwalu reżyser przeprosił za swą wypowiedź.

W wydanym w czwartek komunikacie dyrekcja wyjaśniła, że "stanowczo potępia te komentarze i uznaje Larsa Von Triera za persona non grata festiwalu w Cannes, ze skutkiem natychmiastowym".

Jak powiedział agencji AFP przedstawiciel dyrekcji festiwalu, mimo to najnowszy film Von Triera "Melancholia" nie został wykluczony z głównego konkursu.

"Festiwal filmowy w Cannes oferuje artystom z całego świata wyjątkową platformę do zaprezentowania swoich dzieł i obrony wolności słowa" - napisano w oświadczeniu. Dyrekcja festiwalu "głęboko ubolewa, że Lars Von Trier wykorzystał forum festiwalu, by czynić uwagi, które są niedopuszczalne, nie do przyjęcia i niezgodne z ideałami człowieczeństwa i hojności, które rządzą festiwalem" - napisano w komunikacie.

Uznanie Duńczyka za osobę niepożądaną to bezprecedensowy krok władz festiwalu, na którym w 2000 r. przyznano Złotą Palmę jego filmowi "Tańcząc w ciemnościach".

"Chciałem być Żydem. Potem odkryłem, że tak naprawdę jestem nazistą, ponieważ, jak wiecie, członkowie mojej rodziny byli Niemcami. (...) Co mogę powiedzieć? . Mogę sobie wyobrazić, jak w końcu siedzi w swoim bunkrze. On nie jest tym, kogo można nazwać dobrym człowiekiem, ale trochę go rozumiem i troszkę mu współczuję. Ale przecież nie popieram II wojny światowej i nie jestem przeciw Żydom" - takie słowa, według agencji AP, padły w środę z ust von Triera.

«« | « | 1 | » | »»
 • Stanisław Miłosz
  19.05.2011 16:01

  Oto do czego doprowadza poprawność polityczna. Bo gdyby powiedział:

   

  "Chciałem być reakcjonistą. Potem odkryłem, że tak naprawdę jestem komunistą, ponieważ, jak wiecie, członkowie mojej rodziny byli Rosjanami. (...) Co mogę powiedzieć? . Mogę sobie wyobrazić, jak Stalin w końcu siedzi w swoim gabinecie na Kremlu. On nie jest tym, kogo można nazwać dobrym człowiekiem, ale trochę go rozumiem i troszkę mu współczuję. Ale przecież nie popieram Gołodomoru, Archipelagu GUŁag i nie jestem przeciw reakcjonistom"

   

  trochę by powydziwiano, że mu szajba odbiła, a potem - zapomniano.

  A przecież ofiar komunizmu (tj. socjalizmu nadnarodowego), samego tylko sowieckiego, jest kilkarotnie więcej niż nazizmu (tj. narodowego socjalizmu), a gdyby jeszcze doliczyć Chiny, Kambodżę, Etiopię, Somalię, Kubę to wyobraźni braknie, by umysłem objąć rozmiar zbrodni i cierpień.

   

Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Autopromocja