Tramwajem z Miłoszem

Gimnazjaliści z Zabrza czytali w piątek wiersze Czesława Miłosza pasażerom tramwaju. To pierwsza taka akcja na Śląsku związana z Rokiem Miłosza.

Wagon tramwajowy jako miejsce happeningu został wybrany nieprzypadkowo - organizatorzy chcieli, aby poezja trafiła do jak największej liczby osób. "Mamy nadzieję, że poetyckie strofy usłyszane w tramwaju nie tylko uatrakcyjniły podróż pasażerom, ale również przybliżyły wielu osobom twórczość wybitnego polskiego poety" - wyjaśniała w piątek Bernadetta Białek, polonistka z Gimnazjum nr 25 oraz koordynatorka projektu.

Recytowanie wierszy odbywało się przez megafon. Wszystkim, którzy wsiadali do tramwaju uczniowie wręczali słodkie niespodzianki - cukierki i ciastka oraz karteczki z cytatami pochodzącymi z wierszy poety. "Myślę, że tramwaj jest doskonałym miejscem do prowadzenia takich akcji, ponieważ pasażer przysiada na chwilę, nigdzie się nie biegnie, ma okazję zastanowić się nad tym co słyszy" - tłumaczyła Białek.

Przedsięwzięcie organizowane było w ramach ogólnopolskiego programu "Miłosz od Nowa". Jest to wspólny program edukacyjny Centrum Edukacji Obywatelskiej i Wydawnictwa Szkolnego PWN prowadzony w ramach Roku Miłosza. Swoje propozycje obchodów zgłosiło już niemal dwieście szkół w kraju. Każda opracowała własny program. Tak było również w przypadku szkoły w Zabrzu.

Poezji Milosza nie słuchali wyłącznie dorośli. Z tomikami poezji polskiego noblisty zabrzańscy gimnazjaliści dotarli także do przedszkoli i szkół podstawowych. Zabawa z najmłodszymi polegała na prezentacji wierszy nawiązujących do czasów dzieciństwa poety - "Furtka", "Słońce", "Z okna" z tomiku "Świat. Poema naiwne". Na ich podstawie dzieci malowały rysunki. Ich wystawę będzie można zobaczyć w poniedziałek, w gimnazjum.

Piątkowy happening został zorganizowany wspólnie ze spółką Tramwaje Śląskie. "Modnym stało się organizowanie wszelkich imprez w tramwaju. Oprócz czytania poezji, można było już w nich posłuchać śląskich artystów, zobaczyć jak młoda para jedzie tramwajem do ślubu" - powiedziała Gabriela Chodura z działu marketingu i promocji spółki.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.