Kilkadziesiąt smoków przeszło w sobotę przez Kraków podczas XI wielkiej parady smoków. Smoki nawiązywały do mitologii nordyckiej, ponieważ Norwegia była partnerem projektu.
Organizowana od 2000 roku przez Teatr Lalki, Maski i Aktora Groteska Wielka Parada Smoków z kameralnej imprezy przerodziła się w wydarzenie, w którym uczestniczą zarówno dzieci i dorośli mieszkańcy Krakowa, jak i przybysze z innych miast i krajów.
W tym roku parada odbyła się w ramach polsko-norweskiego projektu "Żywioły. Elementer og Mythos. Wielka Parada Smoków" i zawierała elementy nordyckie. Większość smoków, przygotowanych na paradę przez uczniów i przedszkolaków, zbudowana została na elementach łodzi Wikingów, jeden ze smoków płynął na tratwie "Kon-Tiki"
Za najpiękniejszego smoka parady jury uznało smoka z lodowca, zbudowanego przez uczniów szkoły podstawowej z oddziałami integracyjnymi nr 144 z Krakowa. Smok, jeżdżący na kółkach na specjalnej konstrukcji, miał wyraziste, pokręcone nozdrza z gąbki i zębaty grzbiet przypominający stoki lodowca.
"Nasz smok jest smokiem Bjoernem, który się odrodził z lodowca. Został tam uwięziony przez Walkirię, bo z nią walczył. Sięgaliśmy do motywów mitologii nordyckiej, ale chcieliśmy stworzyć coś nowego. Nasz smok powstał na podstawie tego, co zaproponowały dzieci w swoich rysunkach i opowiadaniach" - powiedziała PAP po paradzie Marlena Podgórska ze szkoły podstawowej nr 144. "To jest efekt naszej wizji: żeby się świecił, był lodowy, co sprawdziło się podczas tego upału, bo dodawał nam lekkości" - oceniła.
Wieczorem w zakolu Wisły pod Wawelem odbędzie się multimedialne widowisko, w którym smokom z różnych stron świata towarzyszyć będą efekty pirotechniczne, muzyka i kurtyny wodne. Podczas widowiska zaprezentowane zostaną wielkogabarytowe, pływające i latające smoki (do 25 m długości i 15 m wysokości). Niektóre z nich powstały na podstawie projektów norweskiego scenografa Dinara Dahla, inspirowanych mitologią nordycką. Smoki te wezmą także udział w Wielkiej Paradzie Smoków w Oslo we wrześniu 2011.
Podczas sobotniego widowiska z koncertem wystąpi norweska artystka Martine Lund Hoel. Dodatkowo na Bulwarach Wiślanych w sobotę i niedzielę odbywa się Smoczy Piknik Rodzinny.
Projekt finansowany jest ze środków europejskich Funduszu Wymiany Kulturalnej w ramach Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego.
Czyli smutne losy Flipa i Flapa. Bo już z końcówki ich kariery.
Jeden z najważniejszych filmów w historii polskiej kinematografii.