Majówka z radiową Trójką

To m.in. 3 x Lista Przebojów oraz 3 x Top Trójkowej Rozrywki. A także "zerowe" wydanie „Pierwszej Trójki – Listy Przebojów”.

Pierwsze dni maja wypełnią rozmowy dotyczące 20-lecia wejścia Polski do Unii Europejskiej, pamięć tamtych wydarzeń, rozmowy o Konstytucji Trzeciego Maja, a przede wszystkim pożegnanie i powitanie Listy Przebojów Trójki.

1 maja o godz. 9.00 gościem Renaty Grochal będzie były prezydent Polski Aleksander Kwaśniewski. Na jego kadencję przypadło referendum dotyczące przystąpienia Polski do UE oraz sam akt akcesji. W specjalnym wydaniu „Bez Uników” Renata Grochal, korzystając z archiwów Polskiego Radia, przywoła atmosferę tamtych wydarzeń.  3 maja „Unia dla kobiet – kobiety Unii”, czyli Renata Grochal porozmawia z kobietami, które pracowały na rzecz integracji europejskiej lub pełniły ważne funkcje  w strukturach UE.

Znakiem firmowym radiowej Trójki od  dziesięcioleci jest rozrywka. Najwybitniejsze autorki i najwybitniejsi autorzy pisali dla stacji skecze, monologi, tworzyli piosenki i budowali archiwum rozrywki. W pierwszych dniach maja Trójka sięgnie do tych skarbów! Ze słynnego pokoju nr 16 przy ulicy Myśliwieckiej 3/5/7 wydobyto taśmy i płyty, a omówieniem ich kontekstu będą Joanna Kołaczkowska i Michał Nogaś, którzy wystąpią w roli przewodników po świecie „Topu Trójkowej Rozrywki”.

Trójka zaprasza także na pożegnanie i…powitanie „Listy Przebojów”. Historia tej najważniejszej zakończyła się z hukiem na 1998 wydaniu. Aby przypomnieć co wydarzyło się w Trójce wiosną 2020 roku sięgamy (dzięki uprzejmości Radia 357) po reportaż Agnieszki Szwajgier „To nie jest historia o piosence”. Nie da się słuchać tej opowieści o wydarzeniach, których początkiem był debiut piosenki Kazika „Twój ból jest lepszy niż mój” na pierwszym miejscu LP3 bez emocji. Słuchaczki i słuchacze, pracownicy radia, pożegnania i komentarze nagrywane przez Agnieszkę na bieżąco, robią wrażenie mimo upływu czasu. „Unieważniono notowanie listy i w 10 dni nie było radia” mówi jedna z bohaterek reportażu. Co ciekawe, głosowanie na Listę numer 1999 toczyło się bez zakłóceń, jednak po odejściu z radia Marka Niedźwieckiego nigdy nie trafiło na antenę. Trójka chce je zaprezentować słuchaczkom i słuchaczom 1 maja, opowiadając historię notowania, którego nie było… Tę opowieść poprowadzi Mariusz Owczarek.

2 maja Trójka zaprasza na „The Best Of LP3” - największe przeboje, piosenki rekordzistki, fani i kronikarze Listy i ich święto. Gospodarzem tego dnia będzie Tomasz Żąda. - To będzie pożegnanie z Listą Przebojów Trójki, której kontynuacja nie jest możliwa – nie mamy do tego prawa. Jej zakończenie jest częścią naszej trójkowej historii. Listy, która na antenie Trójki pojawiła się w roku 2022 kontynuować nie chcemy. Chcemy zacząć od początku! W piątek 3 maja o godzinie 19.00 z naszymi słuchaczkami i słuchaczami spotka się Piotr Metz.

 Znany dziennikarz muzyczny powraca do Trójki, by zbudować z nami Pierwszą Trójkę – Listę Przebojów – zapowiada Agnieszka Szydłowska, dyrektorka - redaktorka naczelna radiowej Trójki. Autorski program Piotra Metza będzie listą przebojów, słuchacze nadal będą wskazywać swoje ulubione piosenki, ale formuła poszerzy się o spotkania z artystami, mini koncerty i wszystko to, czym zachwyca nas muzyczny świat. To będzie wydanie „0”, a tuż po nim uruchomione zostanie głosowanie na notowanie nr 1 - zapraszamy 10 maja.

Szczegółowe informacje na stronie www.trojka.polskieradio.pl

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| KULTURA, MUZYKA, RADIO

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Więcej nowości