Przystań buntownika

Czy bez powieści Jacka Kerouaca nie byłoby tekstów Boba Dylana i legendy Jima Morrisona?

Na łamach dzisiejszego „Dziennika Gazety Prawnej” Malwina Wapińska pisze o wydanej właśnie przez W.A.B. powieści „Big Sur”.

Książka Jacka Kerouaca – który zasłynął przede wszystkim kultową powieścią „W drodze” – to w dużym stopniu autobiograficzna opowieść o samotnym pisarzu, przechodzącym załamanie nerwowe. Czy jej bohater odnajdzie spokój i ukojenie podczas wyprawy nad Pacyfik, do tytułowego, kalifornijskiego regionu Big Sur? 

Jak pisze Wapińska w artykule „Przystań buntownika”, to właśnie m.in. bez Kerouaca „nie byłoby tekstów Boba Dylana, a nawet legendy Jima Morrisona. Gdy w latach 50. po Paryżu w czarnych swetrach snuli się egzystencjaliści, po drugiej stronie Atlantyku do głosu doszła generacja” bitników, którzy co prawda prowadzili szokujący tryb życia, ale i często byli twórcami wielkich dzieł, które przeszły do historii literatury.

„Big Sur” przez wielu uważana jest za najwybitniejsze dzieło Kerouaca, będące w pewnym sensie ironicznym komentarzem na temat mitu kalifornijskiej bohemy.

Więcej na temat wpływu Jacka Kerouaca na amerykańską kulturę oraz o tym, kto stwierdził, że jego twórczość „to nie pisanie, to zwykłe walenie w maszynę do pisania” w dzisiejszym „Dzienniku Gazecie Prawnej”.

 

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.