Czyli noir wiecznie żywe.
Bo i ten, nakręcony w 2019 roku przez Edwarda Nortona film, odwołuje się do poetyki kina noir. Czarnego kryminału, który dawno, dawno temu, za sprawą pamiętnych ról Humphrey’a Bogarta, stał się jednym z ulubionych gatunków filmowych. Zarówno twórców, jak i widzów.
Norton (który sam występuje tu także w głównej roli), wciela się już jednak w zupełnie inną postać. Podczas gdy Bogie, jak zwano Bogarta, był raczej cynicznym twardzielem, bohater Nortona jest zmagającym się z zespołem Tourette'a wrażliwcem, któremu rozmaite wady i tiki uniemożliwiają normalne, codzienne funkcjonowanie.
A jednak jakoś żyć trzeba. Jakoś sobie radzić. Zwłaszcza, że umysł ma nieprzeciętny. Pozwalający na rozwiązywanie najbardziej zawikłanych, kryminalnych zagadek. Stąd profesja prywatnego detektywa. Tyle tylko, że jest ten nieszczęsny Tourette…
Akcja filmu niby toczy się w roku 1957, ale nie dajmy się zwieść dekoracjom i kostiumom. To opowieść o współczesnym, XXI wiecznym człowieku, który szamocze się z rozmaitymi problemami natury emocjonalnej i psychicznej.
Nawet osoba głęboko wierząca może być w depresji, nie widzieć dalszego sensu życia, bo „depresji nie da się zamodlić” – mówił ks. Tomasz Trzaska, suicydolog, współorganizator kampanii dla osób w kryzysie „Życie jest warte rozmowy”.
A co z innymi chorobami, schorzeniami, stanami?
Także o tym jest ten film. Ale nie tylko, bo porusza również inny, bardzo współczesny nam wątek. Mianowicie „miejskich inwestycji”, deweloperskich projektów i uwikłania lokalnych urzędników w rozmaite biznesy i podejrzane interesy, które zamiast służyć społeczeństwu, raczej mu szkodzą. Zyskują na nich tylko wysoko postawieni. I Norton (czyli detektyw Lionel Essrog, bo tak zwie się grany przez niego bohater), próbuje w końcu złapać ich na gorącym uczynku.
Czy to mu się uda? To już trzeba zobaczyć samemu. A warto. Bo film ma też bardzo fajny klimacik, za który odpowiada m.in. stylowa jazzowo-bluesowa ścieżka dźwiękowa. No i jest na niej poniższa kompozycja, "Daily Battles" którą wykonują Thom Yorke i Flea:
W niedzielę 13 października o godz. 22:40 film wyemituje stacja TVN 7. On-line można go oglądać m.in. w Playerze, iTunes, czy na Amazon Prime Video.
Tekst z cyklu Filmy wszech czasów
Ten obraz jest opowieścią o okolicznościach śmierci św. Agnieszki, Rzymianki, zamęczonej w 304 roku.
Przyznano 29 wyróżnień i 28 nagród w poszczególnych kategoriach.
Przedstawienia odbywały się kilka razy w tygodniu, w późnych godzinach wieczornych.
Czeka nas powrót do tradycyjnych podręczników i bibliotek w miejsce "narzędzi cyfrowych"?
Thriller o niemieckim teologu i antynazistowskim dysydencie wywołał kontrowersje.
W tej świątyni otwierają się na Boga serca nawet najbardziej zamknięte.