Filmowy klejnot znaleziony na Watykanie

W filmotece watykańskiej znaleziono przypadkowo dwie skrzynie z pochodzącym z 1908 roku niemym filmem "Joanna d'Arc" francuskiego reżysera Alberta Capellaniego - poinformował w sobotę dziennik "L'Osservatore Romano". Film nazwał "klejnotem kinematografii".

Na łamach watykańskiego dziennika wyjaśniono, że w pudłach znalezione zostały różne, niezmontowane urywki taśmy filmowej. Po złożeniu w całość, analizie i konserwacji oraz wyczyszczeniu udało się ustalić, że jest to film "Joanna d'Arc", który miał swą premierę we Francji w 1909 roku.

Według gazety w filmotece obejrzano uważnie każdy urywek taśmy i na tej podstawie zostały one sklejone we właściwej, jak się wydaje, kolejności.

Joannę d'Arc gra w filmie mistrza kina niemego Leontine Massart, która - jak podkreśla "L'Osservatore Romano" - "od pierwszych scen podbija widza stylem swej interpretacji".

W artykule bardzo wysoko oceniono wartość filmu o świętej Kościoła katolickiego. "Ten krótki film wydaje się przedstawiać jeden z portretów Joanny, który uznajemy za najlepiej oddający jej życie wewnętrzne" - dodaje dziennik. Zwraca uwagę, że to, co robi największe wrażenie na widzu, to samotność bohaterki, która "izoluje ją od reszty świata".

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| FILM, KULTURA, WATYKAN

Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.