70 lat temu ukazał się literacki portret Fryderyka Chopina pióra Jarosława Iwaszkiewicza, który na stałe wpisał się do kanonu literatury poświęconej kompozytorowi. Teraz, dzięki staraniom Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, powraca na półki w specjalnej, odświeżonej, jubileuszowej edycji. Premiera nowego wydania już 26 lutego.
Kiedy literatura spotyka się z muzyką
Pośród bogatej literatury chopinowskiej, biografia autorstwa Iwaszkiewicza zajmuje szczególne miejsce. Chociaż została opublikowana po raz pierwszy 70 lat temu, wciąż przyciąga nowych czytelników. Co w niej tak szczególnego?
...pokusą do napisania tej książki była chęć przebywania w atmosferze Chopina, chęć rozmawiania z nim i odpowiadania na pytania, jakie zadaje. W ten sposób – z pomieszania powodów osobistych i obiektywnych – powstała książka, która nie ma pretensji ani do tytułu monografii, ani do tytułu pracy naukowej. Jest to rezultat miłości do sztuki Chopina i do jego osobowości i chęci podzielenia się tym przemożnym uczuciem z moimi czytelnikami...
- pisał Jarosław Iwaszkiewicz,
Spojrzenie jakim w książce pisarz obdarzył kompozytora i pianistę jest niezwykłe. Iwaszkiewicz, mistrzowsko operując słowem, połączył dwa pozornie różne światy literackie. Jego „Chopin” to pięknie napisana opowieść, która jednocześnie przekazuje ówczesną wiedzę o Chopinie – rzeczowo i solidnie. Autor w swoich poszukiwaniach, opierał się przede wszystkim na korespondencji kompozytora i dogłębnie analizował jego słowa. Fryderyk Chopin w jego ujęciu stał się literackim bohaterem.
Jubileuszowe wydanie
Od czasów Iwaszkiewicza stan wiedzy o najsłynniejszym polskim kompozytorze znacznie się poszerzył – powstały monumentalne dzieła, dokonano nowych odkryć, wielokrotnie przeanalizowano nie tylko twórczość, ale i życie najsłynniejszego polskiego kompozytora. W trosce o aktualność faktograficzną, treść książki wzbogacono o przypisy rzeczowe i bibliograficzne, aktualizujące stan wiedzy oraz wskazujące na ważne opracowania biograficzne powstałe po 1955 roku. Wstępem i komentarzami opatrzył publikację Piotr Mysłakowski – jeden z najważniejszych współczesnych badaczy biografii i genealogii Fryderyka Chopina. Wydanie uzupełniono także o zaproponowany przez badacza wybór literatury biograficznej, której Iwaszkiewicz nie miał szans uwzględnić w swojej pracy.
I wreszcie cała barwa i cały dźwięk znikły, a różowy tuman przeszedł wolno w jeden podłużny błękitny ton, którego poszukiwał przez całe życie.
Jubileuszowe wydanie „Chopina” zyskało także nową, estetyczną oprawę wizualną. Jej znaki rozpoznawcze to dbałość o szczegóły i wyczulenie na niuanse. Grzbiet książki zdobi błękitny kolor, który symbolizuje poetycki motyw błękitnego tonu wieńczący biografię. Na okładce z kolei zachowany został jeden z najsłynniejszych portretów Chopina, pędzla Eugène’a Delacroix. Dla wygody czytania zastosowano dwa rodzaje papieru: biały dla oryginalnego tekstu Iwaszkiewicza oraz kremowy dla opracowania Mysłakowskiego. Tekst uatrakcyjniają kolorowe ilustracje – obrazy, ryciny, wreszcie przykłady nutowe. Najnowsza edycja biografii Fryderyka Chopina to prawdziwa uczta dla oczu, jak i ducha.
Premiera publikacji już od 26 lutego 2025 r.
Wydarzenie organizowane jest przez Centrum Myśli Jana Pawła II.
Znajdowała się m.in. w ofercie księgarni Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.