Teatr w metrze

Fred Jones i Paul Marino w nowojorskim metrze wystawiają fragmenty utworów Szekspira. Tak teatr wraca do swoich objazdowych korzeni.

Pasażerowie pociągów nowojorskiego metra linii F, G, J, L i R podczas podróży mogą usłyszeć strofy z "Romea i Julii", "Króla Lira" czy "Hamleta", ale i inne teksty. Występujący w zróżnicowanym repertuarze - 27-letni Jones i dwa lata starszy – Marino, przed prezentacjami klasyki wcielają się w role komików - Abbotta i Costello znanych z radia, filmu i telewizji w latach czterdziestych i pięćdziesiątych. Jones studiował teatrologię na Uniwersytecie Teksaskim, Marino - ekologię i ewolucję na prestiżowym Dartmouth College. Łączy ich zamiłowanie do aktorstwa, a zwłaszcza gra w niekonwencjonalnych warunkach. Marino - pomysłodawca przedsięwzięcia, tłumaczył w "New York Timesie", że nigdy nie chciał się wiązać z biurokracją towarzyszącą zawodowemu aktorstwu, a bezgranicznie kocha  dziką sztukę przedstawienia ulicznego. Pasażerowie zwykle przyjmują ich występy z zainteresowaniem. Raz jakiś pijany widz, który nie lubi teatru, rzucił w Marino butelką. Za to bardzo źle na aktorów patrzą nowojorscy policjanci, bo artystyczne produkcje są zakazane w wagonach metra. Artyści pracujący zwykle 20 godzin tygodniowo honorowani są przez widzów datkami. Obecnie to ich główne źródło utrzymania. Okazuje się, że aby zarabiać wystarczy nauczyć się trochę literatury i mieć zdolności aktorskie.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.