Piękno starej porcelany i finezję współczesnej grafiki ukazuje wystawa twórczości studentek i studentów wzornictwa Uniwersytetu SWPS na Zamku Królewskim w Warszawie.
Abstrakcyjne kompozycje, barwne plamy, fantastyczne stworzenia, symboliczne scenki to tematy grafik studentów School of Form Uniwersytetu SWPS, inspirowanych historyczną porcelaną z kolekcji Zamku Królewskiego.
Uwiecznione na dzbanach, misach, talerzach, filiżankach i spodeczkach dekoracyjne motywy młodzi artyści interpretowali po swojemu tworząc wielobarwne grafiki w technice sitodruku. Efekty tego spotkania delikatnej, kruchej, cienkiej, aż prześwitującej, porcelany z nowoczesną serigrafią jest oryginalną formą wypowiedzi artystycznej.
"Znakomite prace znalazły się w miejscu wyjątkowym, w Galerii Porcelany. Ważne jest to, że dawna sztuka inspiruje nową sztukę. Sztuka rodzi sztukę" - powiedział podczas poniedziałkowego spotkania Jarosław Trybuś, zastępca dyrektorki Zamku Królewskiego.
Inspiracją do działań twórczych stała się kolekcja porcelany - głównie z Królewskiej Manufaktury Porcelany w Miśni, ale również z dalekowschodnich ośrodków, w tym Chin i Japonii. Studenci czerpali pomysły z wybranych dzieł Adama Friedricha von Loewenfincka - jednego z najwybitniejszych dekoratorów XVIII-wiecznej porcelany, znanego z przedstawień fantastycznych zwierząt i pejzaży oraz zaskakującej ornamentyki.
"Autorskie grafiki odnoszące się do konkretnych wybranych obiektów skłaniają do refleksji nad estetyką i symboliką porcelanowego świata. Podczas zajęć zastanawialiśmy się, dlaczego właśnie motywy tajemnicy, niepokoju i groteski - obecne w XVIII-wiecznej dekoracji - mogą rezonować ze współczesną wrażliwością. Co sprawia, że te obrazy wciąż działają na wyobraźnię? Jak przekładają się na dzisiejszy język wizualny?" - stawia pytania dr Agnieszka Rayss, fotografka, wykładowczyni w School of Form USWPS.
Barwne grafiki wykonane w technice sitodruku stanowią współczesną interpretację historycznego dzieła sztuki. To poruszające i zabawne, jak rudy lis widoczny na porcelanowej misie staje się głównym motywem pracy Anny Diany Zavadskiej pt. "Porcelanowe lisy". Prace graficzne są eksponowane vis a vis gablot z porcelaną. Aranżacja sprawia, że te dwie formy sztuki jakby prowadzą dialog; nic zatem dziwnego, że rudy lis "przeskoczył" ze szklanej półki na karton z odbitką graficzną.
"Młodzi twórcy pracowali w technice serigrafii, inaczej sitodruku. To tradycyjna technika z obszaru grafiki warsztatowej wywodząca się z Japonii. Jest to nieliczna z technik, która daje ogromne możliwości kolorystyczne i formalne, możliwe do uzyskania krótkim czasie. Można powiedzieć, że to technika skrojona na miarę naszych czasów" - zaznacza Marta Kwiatek, graficzka, ilustratorka, kierowniczka pracowni sitodruku i rysunku na Uniwersytecie SWPS.
W gronie autorek i autorów grafik znaleźli się studenci IV roku wydziału wzornictwa School of Form SWPS: Mirella Glinka, Oliwia Głogowska, Hanna Górzyńska, Weronika Gudaniec, Kaja Herjan, Inga Juszkiewicz, Barbara Kaźmierczak, Michał Maciejewski, Aleksandra Polaszek, Oliwia Popławska, Michał Rutkowski, Sylwia Skłodowska, Julia Szałapska, Katarzyna Szczepańska, Wiktoria Sztachelska, Oliwia Trojan, Natalia Wielocha, Stanisław Wojtiuk, Hubert Wojniak, Anna Diana Zavadska.
Opiekę nad projektem sprawowała dr Anna Szkurłat z Galerii Porcelany Zamku Królewskiego, Marta Kwiatek i dr Agnieszka Rayss z Wydziału Projektowania Uniwersytetu SWPS.
Prace i ich ekspozycja w Izbie Poselskiej powstały w ramach współpracy z Zamkiem Królewskim w Warszawie, gdzie niedawno otwarto Galerię Porcelany.
"Dodałbym jeszcze podtytuł do wystawy +Od Muzeum do edukacji. Od edukacji do muzeum+ - powiedział uczestniczący w wernisażu prof. Roman Cieślak, rektor Uniwersytetu Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej. - Zamek jest otwarty. To również nasze miejsce. Jesteśmy dumni, że w pięknych zamkowych wnętrzach są prezentowane efekty pracy twórczej naszych studentów, którzy już wkrótce wkroczą w dorosłe życie. Takie jest przesłanie edukacji, aby kształtować ludzi, wyposażać ich w najlepsze doświadczenia. A takim doświadczeniem jest obecna wystawa" - dodał rektor Roman Cieślak.
Wystawa "Od porcelany do serigrafii" dostępna będzie od 27 maja do 29 czerwca 2025 r. w Nowej Izbie Poselskiej Zamku Królewskiego w Warszawie. (PAP)
Anna Bernat
Kino wojenne – jak najbardziej. Batalistyczne? Nie do końca.
Naukowcy o nagłówkach w internecie. Clickbaitowych i nie tylko.
Duch Teatru Rapsodycznego, współtworzonego przez przyszłego papieża Jana Pawła II, powraca na scenę.
Jeden z ciekawszych melodramatów ostatnich lat. Nie tylko z uwagi na „domieszkę” science-fiction.
Choć raczej należałoby napisać Jedermann – ze względu na pruską/niemiecką przeszłość regionu.