Poetyckie manifestacje

Alternatywne sposoby czytania poezji współczesnej i mówienia o niej zaprezentują uczestnicy VII edycji festiwalu literackiego "Manifestacje Poetyckie", który odbędzie się w dniach 2-4 września w Warszawie.

Ideą "Manifestacji Poetyckich" jest zachęcenie czytelnika do lektury poezji współczesnej, która - zdaniem Michała Czai z biura organizatora festiwalu - często wydaje się mało rzeczowa, hermetyczna i zbyt trudna. Aby ułatwić odbiorcom jej zrozumienie, organizatorzy nadali "Manifestacjom" charakter multimedialny: oprócz tradycyjnych odczytów i paneli dyskusyjnych, zaplanowane są koncerty, wystawa fotografii, instalacja oraz pokaz taneczny.

"Próbujemy mówić o poezji w inny sposób: każde spotkanie w ramach festiwalu będzie nie tylko czytaniem poezji, ale też przedstawieniem, aktem scenicznym" - powiedział Czaja na środowej konferencji prasowej.

Co roku festiwal ma inny motyw przewodni. Tym razem będą to utopie rozumiane jako pozytywne wizje świata w literaturze.

"Kryzys czytelnictwa poezji współczesnej wynika w dużej mierze z jej tendencji do negowania i dekonstruowania rzeczywistości. My chcemy pokazać, że poezja może być interesująca dla odbiorcy, ponieważ wchodząc w dyskurs społeczny, próbuje kształtować i zmieniać zastaną rzeczywistość" - tłumaczył Czaja.

Poszukiwaniu optymistycznych akcentów w twórczości współczesnych poetów poświęcone będą trzy panele dyskusyjne, liczne spotkania z autorami i prelekcje z udziałem pisarzy oraz krytyków literackich, m.in. prof. Przemysława Czaplińskiego z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz dra Piotra Mareckiego z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Za jeden z ciekawszych punktów programu organizatorzy uważają "Gest miłosny" - etiudę taneczną w wykonaniu grupy Koncentrat. Tłem dla choreografii, oprócz krótkiego fragmentu muzycznego, będą nagrania wierszy recytowanych przez poetów polskich - często już nieżyjących. Wśród zbiorów pochodzących z Muzeum Literatury w Warszawie, znajdują się m.in. nagrania głosu Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego i Mirona Białoszewskiego.

Festiwal jest organizowany przez Staromiejski Dom Kultury przy wsparciu Muzeum Literatury oraz Klubu Księgarza.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama