Autorka tej współczesnej, moskiewskiej anty-bajki, świadomie nawiązuje do "Księgi dżungli" Kiplinga, a postać głównego bohatera do Mowgliego, chłopca wychowanego przez wilki.
"Chłopies" to opowieść, której akcja toczy się w miejskiej dżungli Moskwy, a bohaterem jest czteroletni Romoczka – chłopiec porzucony przez matkę i ,,wujka”, który zostaje sam w opustoszałym domu. Coraz bardziej zaczyna doskwierać mu głód i zimno, dlatego też wychodzi na mroźne ulice w poszukiwaniu czegoś do jedzenia. Niestety nikt nie interesuje się małym chłopcem, który samotnie błąka się po mieście. W końcu dziecko przyłącza się do trzech psów i podąża za nimi do ich legowiska – piwnicy pod opuszczonym, zrujnowanym kościołem, gdzie panują straszne warunki. Chłopiec spędza z psami całą zimę, to one go karmią, dają ciepło, dzięki czemu zdołał przeżyć w tak ciężkiej sytuacji. Powoli zaczyna przejmować psie nawyki - uczy się wykorzystywać swój węch i pazury, poluje jak psy i żywi się tym, co przyniosą do nory. Zwierzęta stają się jego rodziną.
Ramoczka wraz ze stadami innych bezpańskich psów i rzeszą bezdomnych ludzi żeruje na wysypiskach śmieci, prześladowany przez milicję, która od czasu do czasu urządza polowania na nędzarzy, bijąc ich, wywożąc i rujnując ich ubogie szałasy. Groźne okazują się też młodzieżowe gangi, które prześladują z czystego okrucieństwa. Romoczka radzi sobie jednak w miejskiej dżungli. Odkrywa zalety moskiewskiego metra, gdzie nędzarze znajdują dach nad głową. W końcu łapie go milicja i po brutalnym potraktowaniu chce przewieźć chłopca do ośrodka im. Makarenki, gdzie reedukuje się młodocianych wyrzutków społeczeństwa. Romoczce udaje się uciec. Mieszka jeszcze ze stadem, lecz niebawem, w ramach akcji oczyszczania stolicy z bezdomnych zwierząt, psy zostają zastrzelone. Romoczka zostaje ponownie schwytany i przewieziony do ośrodka, gdzie szczególną opieką otacza go lekarka – Natalia – kobieta o dobrym i czułym sercu. A jeden z pracowników ośrodka, Dymitr, postanawia zająć się Romoczką i przygotować go do życia w społeczeństwie – aby zdobyć względy Natalii, umocnić swoją pozycję wśród kolegów, a także zdobyć materiał do badań nad naturą ludzką. Natalia i Dymitr pragną stworzyć Romoczce w miarę normalny dom, a w chłopcu walczą dwa instynkty – ludzki i zwierzęcy.
To wielowymiarowa powieść o naturze ludzkiej i zwierzęcej. O niewyraźnych granicach między tymi dwoma światami. O niepewnych wyznacznikach zwierzęcości i człowieczeństwa...
Eva Hornung jest australijską pisarką, której powieść CHŁOPIES została wyróżniona w 2010 roku Literacką Nagrodą Prezesa Rady Ministrów w Australii, zdobyła również uznanie wielu krytyków. Liczne przekłady i pochwalne recenzje zachęcają do lektury tej niezwykłej powieści, która zawiera akcenty moralne, filozoficzne, ukazuje ambiwalentny stosunek do natury, która może zadziwiać i niepokoić. Powieść wypełniona patosem, dramatem, podkreśla uniwersalność, współczesne problemy, otwiera serca i oddala pojęcie obojętności.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Przedstawienia odbywały się kilka razy w tygodniu, w późnych godzinach wieczornych.
Czeka nas powrót do tradycyjnych podręczników i bibliotek w miejsce "narzędzi cyfrowych"?