- W fotografowaniu widziałem doskonały sposób na zatrzymywanie czasu - mówił o swoich zdjęciach lublinianin, który zapoczątkował w Polsce fotografię dokumentalną.
Nawet dziś oglądanie jego słynnych przedwojennych zdjęć przypomina spacer. Po kolei mijamy budynki i mieszkańców kilku ulic śródmieścia Lublina: m.in. Lubartowskiej, Świętoduskiej, Kowalskiej, Szerokiej, Krawieckiej – z tym, że tych ludzi i wielu miejsc już nie ma.
– Dzisiaj wydaje nam się oczywiste, że ktoś przeszedł i sfotografował dolne partie fasad budynków. Wówczas, ponad 70 lat temu, było to absolutną nowością. W latach 30. XX w. panowała moda na tzw. styl Hartwiga. Wszyscy chcieli robić fotografie nieostre, wybierali takie pory dnia i roku, żeby ich zdjęcia były bardziej artystyczne. Stefan Kiełsznia mówił, że podczas gdy inni silili się na artyzm, on fotografował tak, żeby powstał dokument. Dlatego w historii polskiej fotografii jest postrzegany jako pionier fotografii dokumentalnej – tłumaczy Agnieszka Wiśniewska, koordynatorka projektu „Sztuka Pamięci: Kiełsznia”.
W jidysz i po polsku
Chociaż główne wydarzenia związane z rocznicą urodzin Stefana Kiełszni odbyły się pod koniec wakacji, to wszystko zaczęło się już w maju. – Przeprowadziliśmy trzy rodzaje warsztatów dla uczniów z lubelskich szkół. Były zajęcia fotograficzne, podczas których młodzież uczyła się np. wywoływania zdjęć w ciemni. Na warsztatach typograficznych w Izbie Drukarstwa składała z czcionek drukarskich plakaty wzorowane na tych, które są na zdjęciach Kiełszni. Było to o tyle trudne, że napisy na nich były dwujęzyczne, w jidysz i po polsku.
- Nie mamy czcionek żydowskich, więc część została wykonana techniką linorytu. Podczas warsztatów artystycznych przygotowywany był happening „Performance dla Kiełszni” - wymienia A. Wiśniewska. - Oprócz tego projekt obejmował cykl wykładów intertematycznych skierowanych do uczestników tych warsztatów, ale też do wszystkich mieszkańców Lublina. Dotyczyły one min. fotografii lat 30., było też trochę o szyldach, historii fotografii lubelskiej i znanych fotografach - dodaje.
Cyfrówka się chowa
Główne obchody setnej rocznicy urodzin S. Kiełszni rozpoczęła akcja fotografowania ul. Kowalskiej, której przedwojenny wygląd utrwalił on na swoich zdjęciach. - Nie powtarzamy dokładnie kadrów Kiełszni, który fotografował głównie ul. Lubartowską. My wybraliśmy ul. Kowalską, bo to jedna z najciekawszych, a może trochę zapomnianych ulic w Lublinie. Staramy się stworzyć sekwencyjny obraz tej części miasta - tłumaczy Barbara Wybacz, prezes stowarzyszenia Grupa Projekt.
Nie było to jednak zwyczajne fotografowanie. Uczestnicy wydarzenia, a zgłosiło się około stu osób, korzystali z tekturowych aparatów otworkowych, które wcześniej sami musieli złożyć. Takie aparaty nie mają obiektywu. Zastępuje go mały otworek, przez który przechodzi światło. Na przeciwległej ścianie tworzy ono obraz, który można potem wywołać. – W dobie fotografii cyfrowej wystarczy mieć aparat telefoniczny, aby zrobić zdjęcie w takiej jakości, że może się ono potem znaleźć na okładce magazynu. To odziera tę sztukę z pewnej niezwykłości. Nie wiemy do końca, co jest jej istotą: że to nie obraz, ale światło, które pozwala na utrwalenie tego obrazu - zwraca uwagę B. Wybacz.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Ten obraz jest opowieścią o okolicznościach śmierci św. Agnieszki, Rzymianki, zamęczonej w 304 roku.
Przyznano 29 wyróżnień i 28 nagród w poszczególnych kategoriach.
Przedstawienia odbywały się kilka razy w tygodniu, w późnych godzinach wieczornych.
Czeka nas powrót do tradycyjnych podręczników i bibliotek w miejsce "narzędzi cyfrowych"?
Thriller o niemieckim teologu i antynazistowskim dysydencie wywołał kontrowersje.
W tej świątyni otwierają się na Boga serca nawet najbardziej zamknięte.