Pod hasłem "dialog" rozpoczyna się we czwartek tegoroczna, piąta edycja olsztyńskich Dni Kultury Żydowskiej. W programie są wystawy, rozmowy o współczesnym Izraelu i warsztaty nauki języka hebrajskiego.
"Na hasło przewodnie wybraliśmy +dialog+ rozumiejąc go jako pojęcie, zjawisko i postawę niezbędną do wzajemnego poznania się i współdziałania" - powiedziała PAP Beata Samojłowicz z olsztyńskiej Borussii, która od pięciu lat wspólnie ze stowarzyszeniem B'Jachat organizuje Dni Kultury Żydowskiej w Olsztynie. Tegoroczną edycję imprezy wieczorem na olsztyńskim zamku zainauguruje koncert popularnego w dzisiejszym Izraelu muzyka jazzowego i jazzrockowego Alona Olearczyka.
W ramach tegorocznych spotkań zaplanowano też m.in. wystawę "Nasi Izraelczycy. Losy polskich Żydów w Izraelu", która przedstawia fotografie osób urodzonych w Polsce, które w dzieciństwie wyjechały do Izraela, albo już się tam urodziły, lecz mają polskie korzenie. W programie znalazły się także m.in. warsztaty żydowskiej wycinanki, i nauka podstawowych hebrajskich słów. Nauczyciele będą mogli uczestniczyć w warsztatach dotyczących kultury i historii Izraela.
"Mamy nadzieję, że podczas czterodniowych spotkań z historią i kulturą Żydów i Izraela zachęcimy do dialogu i ukażemy jego różne wymiary i oblicza w różnych sferach naszego polsko-żydowskiego współistnienia" - powiedziała PAP Samojłowicz.
Olsztyńska Borussia od kilkunastu lat prowadzi działania edukacyjne i artystyczne, które ukazują wielokulturowość regionu. W Olsztynie od paru lat renowacji poddawany jest żydowski dom przedpogrzebowy zaprojektowany przez słynnego architekta Ericha Mendelsohna. Borussia chce w nim otworzyć Centrum Dialogu Międzykulturowego.
Warto zajrzeć do biblioteki lub księgarni. Będzie się działo.
Jej głównym zadaniem jest podniesienie poczucia wartości twórcy.
Kiedyś taniec przenikał do tego stopnia życie ludzi, że był nawet wyrazem modlitwy. #Rok_Tischnera