Dni Kultury Żydowskiej

Pod hasłem "dialog" rozpoczyna się we czwartek tegoroczna, piąta edycja olsztyńskich Dni Kultury Żydowskiej. W programie są wystawy, rozmowy o współczesnym Izraelu i warsztaty nauki języka hebrajskiego.

"Na hasło przewodnie wybraliśmy +dialog+ rozumiejąc go jako pojęcie, zjawisko i postawę niezbędną do wzajemnego poznania się i współdziałania" - powiedziała PAP Beata Samojłowicz z olsztyńskiej Borussii, która od pięciu lat wspólnie ze stowarzyszeniem B'Jachat organizuje Dni Kultury Żydowskiej w Olsztynie. Tegoroczną edycję imprezy wieczorem na olsztyńskim zamku zainauguruje koncert popularnego w dzisiejszym Izraelu muzyka jazzowego i jazzrockowego Alona Olearczyka.

W ramach tegorocznych spotkań zaplanowano też m.in. wystawę "Nasi Izraelczycy. Losy polskich Żydów w Izraelu", która przedstawia fotografie osób urodzonych w Polsce, które w dzieciństwie wyjechały do Izraela, albo już się tam urodziły, lecz mają polskie korzenie. W programie znalazły się także m.in. warsztaty żydowskiej wycinanki, i nauka podstawowych hebrajskich słów. Nauczyciele będą mogli uczestniczyć w warsztatach dotyczących kultury i historii Izraela.

"Mamy nadzieję, że podczas czterodniowych spotkań z historią i kulturą Żydów i Izraela zachęcimy do dialogu i ukażemy jego różne wymiary i oblicza w różnych sferach naszego polsko-żydowskiego współistnienia" - powiedziała PAP Samojłowicz.

Olsztyńska Borussia od kilkunastu lat prowadzi działania edukacyjne i artystyczne, które ukazują wielokulturowość regionu. W Olsztynie od paru lat renowacji poddawany jest żydowski dom przedpogrzebowy zaprojektowany przez słynnego architekta Ericha Mendelsohna. Borussia chce w nim otworzyć Centrum Dialogu Międzykulturowego.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama