Skarb polskiej kultury znalazł się w Moskwie

MSZ zapowiada notę dyplomatyczną w sprawie odnalezionego w Moskwie skarbu polskiej kultury - ujawnia "Rzeczpospolita".

Zaginiony rękopis "Dziennika podróży na Wschód" Juliusza Słowackiego odnalazł w Rosyjskiej Bibliotece Państwowej (dawniej Lenina) dr Henryk Głębocki, historyk z Uniwersytetu Jagiellońskiego. "To epokowe wydarzenie. Odnalazł się skarb naszej kultury" - nie ma wątpliwości prof. Andrzej Waśko z UJ, filolog, znawca epoki romantyzmu.

Znalezisko dr Głębockiego to 74 kartki zapisków z podróży do m.in. Egiptu i Ziemi Świętej, szkiców i idei przyszłych utworów, drobiazgowe rachunki poety i wiele pięknych rysunków. Literaturoznawcy byli przekonani, że notatnik wieszcza spłonął podczas II wojny światowej. Rękopis przetrwał prawdopodobnie dlatego, że tuż przed wybuchem wojny został wypożyczony na wystawę do Krzemieńca - rodzinnego miasta poety.

Nie wiadomo jakie są szansę na odzyskanie rękopisu z Rosji. Monika Kuhnke z zespołu ds. restytucji dóbr kultury w MSZ uważa, iż trzeba formalnie wystąpić do Rosji o zwrot dzieła. "Już w najbliższych dniach postaramy się przygotować notę dyplomatyczną w tej sprawie" - zapowiada i jednocześnie ostrzega, że "takie zabiegi mogą trwać latami".

Odkryte dzieło wykorzystała już prof. Maria Kalinowska z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, znawczyni literatury romantyzmu. Na podstawie rękopisu powstało nowe opracowanie poematu "Podróż do Ziemi Świętej z Neapolu" Juliusza Słowackiego. Ma się ono ukazać jeszcze w tym roku.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Więcej nowości

Reklama