Mauretańska synagoga w Ostrowie Wlkp.

Około siedmiu tysięcy osób z regionu i kraju zwiedziło w ten weekend odrestaurowaną, wybudowaną w stylu mauretańskim, synagogę w Ostrowie Wielkopolskim. Powstały w latach 1857-1860 obiekt należy do najpiękniejszych tego rodzaju w Europie.

Synagoga została przekazana miastu w 2006 r. przez Gminę Żydowską Wyznaniową we Wrocławiu. Jest jedną z nielicznych na ziemiach polskich, której bryła przetrwała dwie wojny światowe i okres powojenny. W najbliższy czwartek zostanie oddana do użytku na cele kulturalne jako Forum Synagoga.

Zwiedzający mogli obejrzeć film o historii obiektu oraz trwającej 19 miesięcy renowacji. Wszystkich chętnych oprowadzali architekci i konserwatorzy zabytków.

"Bardzo ważne było dla mnie zobaczenie synagogi, którą pamiętam z czasów, kiedy w tym zniszczonym obiekcie odbywały się od czasu do czasu spektakle teatralne. Byłem wtedy i jestem dziś pod wielkim wrażeniem tajemniczości i piękna wnętrz" - powiedział PAP aktor Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu, Jacek Jackowicz. Jako artysta dostrzegł on "znakomitą akustykę" i zachowanie niemal wszystkich detali.

W całej synagodze jest 75 okien: 52 małe, 10 dużych witrażowych, 8 okrągłych w wieżyczkach i 5 okulusów. Powierzchnia oszklenia witrażowego wynosi 120 m kw. Obiekt jest podświetlony, a bardzo ważne architektonicznie detale podkreślają specjalne iluminacje.

Oprócz sali koncertowej dla około 150 osób będzie można wykorzystać empory (balkony) jako galerie. Scena będzie umieszczona od strony wschodniej. W synagodze odbywać się będą także przedstawienia teatralne i wystawy. Jej właścicielem jest Ostrowskie Centrum Kultury.

Synagogę wybudował Moritz Lande. Jej pierwowzorami były okazałe synagogi na terenie Prus (Berlina, Lipska, Drezna, Kolonii, Kassel) oraz Budapesztu i Wiednia, które przybrały styl mauretański, czerpiący także z biblijnych opisów świątyni Salomona w Jerozolimie.

Odnowienie synagogi kosztowało około 7 mln zł, z czego 70 proc. to środki unijne, a pozostałe - samorządu.

W tym roku ostrowska synagoga znalazła się w gronie laureatów ogólnopolskiego konkursu "Fasada Roku 2010". Jury doceniło dbałość oraz trudność wykonanych prac renowacyjnych oraz walory historyczne obiektu.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama