Około siedmiu tysięcy osób z regionu i kraju zwiedziło w ten weekend odrestaurowaną, wybudowaną w stylu mauretańskim, synagogę w Ostrowie Wielkopolskim. Powstały w latach 1857-1860 obiekt należy do najpiękniejszych tego rodzaju w Europie.
Synagoga została przekazana miastu w 2006 r. przez Gminę Żydowską Wyznaniową we Wrocławiu. Jest jedną z nielicznych na ziemiach polskich, której bryła przetrwała dwie wojny światowe i okres powojenny. W najbliższy czwartek zostanie oddana do użytku na cele kulturalne jako Forum Synagoga.
Zwiedzający mogli obejrzeć film o historii obiektu oraz trwającej 19 miesięcy renowacji. Wszystkich chętnych oprowadzali architekci i konserwatorzy zabytków.
"Bardzo ważne było dla mnie zobaczenie synagogi, którą pamiętam z czasów, kiedy w tym zniszczonym obiekcie odbywały się od czasu do czasu spektakle teatralne. Byłem wtedy i jestem dziś pod wielkim wrażeniem tajemniczości i piękna wnętrz" - powiedział PAP aktor Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu, Jacek Jackowicz. Jako artysta dostrzegł on "znakomitą akustykę" i zachowanie niemal wszystkich detali.
W całej synagodze jest 75 okien: 52 małe, 10 dużych witrażowych, 8 okrągłych w wieżyczkach i 5 okulusów. Powierzchnia oszklenia witrażowego wynosi 120 m kw. Obiekt jest podświetlony, a bardzo ważne architektonicznie detale podkreślają specjalne iluminacje.
Oprócz sali koncertowej dla około 150 osób będzie można wykorzystać empory (balkony) jako galerie. Scena będzie umieszczona od strony wschodniej. W synagodze odbywać się będą także przedstawienia teatralne i wystawy. Jej właścicielem jest Ostrowskie Centrum Kultury.
Synagogę wybudował Moritz Lande. Jej pierwowzorami były okazałe synagogi na terenie Prus (Berlina, Lipska, Drezna, Kolonii, Kassel) oraz Budapesztu i Wiednia, które przybrały styl mauretański, czerpiący także z biblijnych opisów świątyni Salomona w Jerozolimie.
Odnowienie synagogi kosztowało około 7 mln zł, z czego 70 proc. to środki unijne, a pozostałe - samorządu.
W tym roku ostrowska synagoga znalazła się w gronie laureatów ogólnopolskiego konkursu "Fasada Roku 2010". Jury doceniło dbałość oraz trudność wykonanych prac renowacyjnych oraz walory historyczne obiektu.
Jednak tylko co piąta osoba uznaje zastępowanie człowieka sztuczną inteligencją za etyczne.
Świąteczne komedie rządzą się swoimi prawami. I towarzyszą nam już przez cały grudzień.
Trend ten rozpoczął się po agresji Kremla na Ukrainę. A w USA...