Muzykę z trzech pierwszych części filmu "Piraci z Karaibów" będą mogli usłyszeć w niedzielę mieszkańcy Warszawy. Utwory Klausa Badelta i Hansa Zimmera wykona orkiestra Sinfonia Iuventus, którą poprowadzi dyrygent Marcin Nałęcz-Niesiołowski.
Koncert odbędzie się 9 października w Sali Kongresowej w Warszawie.
Podczas koncertu emitowane będą multimedialne wizualizacje fragmentów trzech pierwszych części "Piratów z Karaibów": "Klątwy Czarnej Perły", "Skrzyni umarlaka" i "Na krańcach świata". Jak zapewniają organizatorzy koncertu, nie zabraknie także najbardziej rozpoznawalnego motywu - spajającej wszystkie części kompozycji Klausa Badelta pt. "He's a pirate!".
"Od samego początku nagrywam i wykonuję muzykę filmową, m.in. Macieja Zielińskiego, Zbigniewa Preisnera, Jana A.P. Kaczmarka, więc nie jest mi to obce. Dodatkowo, partytury +Piratów z Karaibów+, muzyka Badelta i Zimmera to także muzyka symfoniczna, napisana dla klasycznej orkiestry. Dlatego nie stawiałbym w opozycji tego, że dyryguję i wykonuję muzykę symfoniczną i filmową" - powiedział PAP Marcin Nałęcz-Niesiołowski.
"Wykonywanie takich koncertów to dla mnie duża przyjemność" - dodał muzyk. Tłumaczył, że muzyka Zimmera jest bardzo melodyjna i atrakcyjna pod względem instrumentacyjnym, co przekłada się na przyjemność gry. Wyznał, że możliwość wykonania jej "bardzo go cieszy".
Do pierwszej części filmu - "Klątwy Czarnej Perły" (2003) - muzykę skomponował Klaus Badelt, twórca ścieżek dźwiękowych takich produkcji, jak "Kobieta Kot", "Mission: Impossible 2".
Kompozytorem muzyki do dwóch kolejnych sequeli przygód kapitana Jacka Sparrowa - "Skrzynia umarlaka" (2006) i "Na krańcu świata" (2007) - został kompozytor Hans Zimmer, laureat Oscara za ścieżkę dźwiękową do filmu "Król Lew" (1995). Zimmer był też wielokrotnie nominowany do Oscara za muzykę, którą stworzył m.in. do filmów "Rain Man" (1988), "Cienka Czerwona Linia" (1998), "Gladiator" (2000), "Incepcja" (2010). Jego kompozycje filmowe zostały nagrodzone także Grammy Award - za ścieżkę dźwiękową do "Karmazynowego Przypływu" (1995) i "Mrocznego Rycerza" (2009).
Niedzielny koncert będzie drugim z cyklu Deutsche Bank Presents. Pierwszy koncert odbył się w czerwcu w Warszawie. Wtedy Orkiestra Polskiego Radia wykonywała muzykę filmową - m.in. ścieżki dźwiękowe do "Szczęk", "Gwiezdnych wojen", "Titanica" i "Parku Jurajskiego".
Czyli powrót do krainy dzieciństwa. Pytanie tylko, czy udany. I w ogóle możliwy…
Jednak tylko co piąta osoba uznaje zastępowanie człowieka sztuczną inteligencją za etyczne.
Świąteczne komedie rządzą się swoimi prawami. I towarzyszą nam już przez cały grudzień.