XIX Przemyska Jesień Teatralna

Spektakl "Szczęśliwa jak psi ogon", na podstawie utworów Anny Świrszczyńskiej i Czesława Miłosza zainauguruje w poniedziałek wieczór w Przemyślu (Podkarpackie) XIX Przemyską Jesień Teatralną. Impreza potrwa do 28 listopada.

Jak poinformowała PAP kierowniczka artystyczna imprezy Krystyna Juźwińska, spektakl otwierający tegoroczną Jesień to dwugłos o dzieciństwie, miłości, doświadczeniach wojny, troskach codziennego życia. Prezentuje spojrzenia kobiety i mężczyzny na te same zjawiska.

"Głosem Miłosza jest Piotr Cyrus, który także wyreżyserował przedstawienie, a jego żona, Maja Barełkowska jest głosem Świrszczyńskiej. To pewna kompilacja wybranych utworów tej pary poetów, dotykających właśnie tych części, aspektów, zjawisk życia" - wyjaśniła Juźwińska.

Program był prezentowany na Sztokholmskim Salonie Poezji 2009, w Krakowskim Salonie Poezji w Gdańsku oraz Salonie Poezji w Nowym Targu.

Aktorom towarzyszyć na scenie Centrum Kulturalnego w Przemyślu będzie Przemyska Orkiestra Kameralna.

W programie tegorocznej Jesieni, organizowanej przez Centrum Kulturalne w Przemyślu, przewidziano osiem spotkań z publicznością, w tym dwa wpisujące się w obchody Roku Miłosza w Polsce. Pierwszy z nich to spektakl inauguracyjny, drugi to koncert poezji śpiewanej "Druga przestrzeń. Śladami Czesława Miłosza". W koncercie jako wokalista i pianista wystąpi Adam Dennison.

Ponadto przemyska publiczność będzie mogła zobaczyć jeszcze m.in. spektakl teatru Tomasza Mędrzaka z Warszawy, który pokaże "Kibiców" - Elina Rachnewa, "Oskara i panią Różę" Erica - Emmanuela Schmitta w wykonaniu Teatru "Garderoba" z Centrum Kulturalnego w Przemyślu, "Kolację na cztery ręce" Paula Barza, którą przedstawi Laureat Biesiady Teatralnej w Horyńcu Zdroju Kompania Teatralna MAMRO z Warszawy.

Nie zabraknie również spektaklu dla dzieci. Rzeszowski teatr Maska zaprosi najmłodszych widzów na "Pinokia". Imprezę 28 listopada zakończy komedia Cezarego Harasimowicza "Nigdy nie zakocham się" , w której wystąpi Grażyna Wolszczak i Piotr Gąsowski.

Początki imprezy sięgają 1973 roku. Jednak wówczas, do 1989 roku, odbywała się ona wiosną, pod nazwą Przemyska Wiosna Teatralna. Później ze względu na nagromadzenie innych imprez kulturalnych w mieście, przeniesiono spotkania z teatrem na jesień i zmieniono w związku z tym nazwę imprezy.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Więcej nowości