Szukany tag:
uporządkuj wyniki:
Od najnowszego do najstarszego | Od najstarszego do najnowszego »
Wyszukujesz w serwisie kultura.wiara.pl
wyszukaj we wszystkich serwisach wiara.pl » | wybierz inny serwis »
Gminny Ośrodek Kultury w Białym Dunajcu i Parafia Matki Bożej Królowej Aniołów w Białym Dunajcu wspólnie razem zorganizowali XXVI Konkurs na Wielkanocnom Kosołecke - najpiękniejszy i najbardziej zgodny z tradycją koszyczek ze święconką.
Mama, trzy córki, jedna wnuczka - to spod ich rąk wychodzą prace plastyczne w różnych stylach, formach. Rodzina Naglaków zaprezentowała je podczas wernisażu w piątek 24 lutego w Gminnym Ośrodku Kultury w Białym Dunajcu.
Święcenie pokarmów na Podhalu w niektórych miejscowościach jest połączone z konkursem na przygotowanie dawnymi sposobami całej święconki. Tak było np. w Białym Dunajcu i Dzianiszu.
- Kiedyś nasze prababki i babki potrafiły wykonać z masła piękne wielkanocne baranki. Dzięki konkursom wiele starszych kobiet przypomniało sobie tę umiejętność i przekazało swoim córkom i wnukom - cieszy dr Stanisława Trebunia-Staszel, etnograf z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Bp Antoni Długosz wystąpił razem z góralami na koncercie w kościele parafialnym w Białym Dunajcu.
Biskup "od dzieci" wystąpił w niedzielny wieczór z koncertem w kościele parafialnym pw. Matki Bożej Królowej Aniołów w Białym Dunajcu.
Baranki wykonane z masła i swojskie wędliny znalazły się w tradycyjnej święconce podhalańskiej. Tak wygląda "wielkanocna kosołecka".
Święcenie pokarmów w Białym Dunajcu.
W Białym Dunajcu już siedemnasty raz w Wielką Sobotę zorganizowano konkurs "Wielkanocna kosolecka". Hitem był baranki wykonane z masła. Wierni licznie nawiedzali też największy podhalański kościół w Nowym Targu pw. NSPJ, zaś niecodzienny Grób Pański przygotowano w Ludźmierzu. Zdjęcia: Jan Głąbiński /GN