Szukany tag:
uporządkuj wyniki:
Od najnowszego do najstarszego | Od najstarszego do najnowszego »
Wyszukujesz w serwisie kultura.wiara.pl
wyszukaj we wszystkich serwisach wiara.pl » | wybierz inny serwis »
Widowisko Ścięcie Śmierci, które swoim rodowodem sięga XVII wieku, jest formą teatru ludowego. Zwyczaj ten w XIX wieku przelał na papier miejscowy proboszcz ks. Jan Kloczkowski. Od tamtego czasu grany jest niemal nieprzerwanie w ostatni dzień karnawału.
Wójt Gminy Jedlińsk Kamil Dziewierz zaprasza 13 lutego wszystkich mieszkańców i gości z regionu na wyjątkowe widowisko obrzędowe "Ścięcie Śmierci" odbywające się w ramach Jedlińskich Zapustów.
Na miejscowym rynku odbyły się tradycyjne zapusty kończące karnawał, a zaczynające okres Wielkiego Postu. Jest to jedyny taki obrzęd ludowy w Polsce.
Ten ludowy obrzęd grany jest od XVII wieku.
Ludowy moralitet, autorstwa XIX-wiecznego proboszcza ks. Jana Kloczkowskiego, zagrano w przededniu Środy Popielcowej. Wręczono również nagrody osobom zasłużonym dla Jedlińska.
To był tytuł wydarzenia, jakie zorganizowano w Jedlińsku koło Radomia.
Impreza 26 czerwca, na początek lata, była okazją do występów lokalnych zespołów, a także umiejętności kulinarnych kół gospodyń wiejskich.
Po rocznej przerwie, spowodowanej pandemią, wrócono do pradawnej tradycji.
Widowisko w formie teatru ludowego, gdzie wszystkie role grają mężczyźni, po rocznej przerwie zostało przedstawione na rynku we wtorek przed Środą Popielcową.
Widowisko plenerowe, które początkami sięga XVII w., prezentowane jest zawsze w ostatni wtorek karnawału.