Wencel nagrodzony

Wojciech Wencel otrzymał prestiżową Nagrodę im. Józefa Mackiewicza za wiersze o Polsce.

Nasz współpracownik, poeta i publicysta Wojciech Wencel, otrzymał dziś w warszawskim Domu Literatury prestiżową Nagrodę im. Józefa Mackiewicza za tom wierszy „De profundis”. To książka w całości poświęcona Polsce.

– Jeszcze dwa lata temu nie uwierzyłbym, że będę kiedyś pisał o Katyniu, Wołyniu, powstaniu warszawskim – opowiada laureat w rozmowie z GN. – Język poezji narodowej wydawał mi się kompletnie zużyty. Jednak w lutym 2010 r. zaczęły mnie prześladować intensywne obrazy polskości. Jako pierwszy powstał wiersz „Polska ścięta mrozem”. A potem był Smoleńsk i pojedyncze obrazy zamieniły się w lawinę.

Książkę Wencla nagrodziło jednogłośnie jury w składzie: Marek Nowakowski (przewodniczący), Jacek Bartyzel, Tomasz Burek, Halina Mackiewicz, Stanisław Michalkiewicz, Elżbieta Morawiec, Jacek Trznadel, Maciej Urbanowski, Rafał A. Ziemkiewicz.

Nagroda im. Józefa Mackiewicza,  stanowi obecnie jedyną na rynku literackim konserwatywną przeciwwagę dla Nike, przyznawanej przez środowisko „Gazety Wyborczej”. Zwycięzca otrzymuje 10 tys. dolarów i złoty medal z portretem patrona lauru.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama