"Muppety" kontra "Rzeź"

Trzy komedie: "Rzeź" Romana Polańskiego, pełnometrażowe "Muppety" - ze słynnymi lalkami Jima Hensona "w obsadzie", oraz "Sztos 2" w reżyserii Olafa Lubaszenko trafiają dziś do polskich kin.

Czarna komedia "Rzeź" jest adaptacją sztuki "Bóg mordu" francuskiej autorki Yasminy Rezy. Bohaterów filmu grają Jodie Foster, John C. Reilly, Kate Winslet i Christoph Waltz. Niemal cała akcja rozgrywa się w jednym miejscu: w apartamencie w Nowym Jorku (zdjęcia naprawdę kręcono we Francji) spotykają się, a zarazem poznają, ponieważ widzą się po raz pierwszy, dwa małżeństwa z amerykańskiej klasy średniej, państwo Longstreet - gospodarze, i państwo Cowan.

Pretekstem do spotkania jest bójka między ich 11-letnimi synami. Mały Ethan, syn Penelopy i Michaela Longstreetów (w ich rolach Foster i Reilly), stracił dwa zęby, które kijem wybił mu w parku Zachary, dziecko Alana i Nancy Cowanów (Waltz i Winslet). Dyskusja rodziców na temat synów szybko przechodzi na całkiem inne tory i coraz bardziej przypomina walkę. Trwa szermierka słowna, wymiana złośliwości. Wyzwalają się emocje, ujawniają frustracje. Autorem zdjęć do "Rzezi" ("Carnage") jest polski operator Paweł Edelman. Muzykę do filmu skomponował Francuz Alexandre Desplat. "Rzeź" jest wspólną produkcją Francji, Niemiec i Polski.

KinoSwiatPL RZEŹ - zwiastun PL

W komedii muzycznej "Muppety" (Walt Disney Pictures, reż. James Bobin) animację lalkową połączono ze zdjęciami aktorskimi. Muppety to lalki teatralne stworzone przez amerykańskiego lalkarza Jima Hensona (1936-1990). Imitowały ludzi, zwierzęta i różne przedziwne stwory. Po raz pierwszy pojawiły się w telewizji w 1969 r., w programie dla dzieci "Ulica Sezamkowa". W latach 1976-1981 powstawał z kolei program telewizyjny, w formie serialu, pt. "The Muppet Show". Program, na który złożyło się 120 odcinków, zyskał ogromną popularność.

Do najbardziej znanych lalkowych bohaterów "The Muppet Show" należą: żaba Kermit - czyli kierownik i konferansjer przedstawienia muppetów (a zarazem ulubiony muppet samego Jima Hensona; Henson osobiście animował Kermita i użyczał mu głosu), Panna Piggy - czarująca świnka zakochana w Kermicie, miś Fazi - komiczny niezguła, zastępca Kermita, Zwierzak - zwariowany i żywiołowy muppet, który zamiast mówić krzyczy i ciągle jest głodny, oraz Gonzo - postać z charakterystycznym długim i zakrzywionym nosem.

Akcja kinowego filmu "Muppety" ("The Muppets", produkcja: USA) rozpoczyna się, gdy podczas wakacji w Los Angeles wielki fan Muppetów Walter oraz para młodych ludzi, Gary (Jason Segel) i Mary (Amy Adams), odkrywają nikczemny plan nafciarza Texa Richmana. Nafciarz chce zburzyć Teatr Muppetów. Pod teatrem odkryto złoże ropy i Richman chce ją wydobywać. Walter, Gary i Mary podejmują walkę o ocalenie teatru. Pragną pomóc w wystawieniu największego przedstawienia muppetów w historii. W tym celu trzeba zebrać 10 milionów dolarów. Ponadto dawna ekipa muppetów musi się zjednoczyć - po 12 latach, pod wodzą Kermita.

"Sztos 2" to kontynuacja filmu Olafa Lubaszenko z 1997 r. pt. "Sztos". W obsadzie "Sztosu 2" są m.in. Cezary Pazura, Borys Szyc, Bogusław Linda, Jan Nowicki, Edward Linde, Bartłomiej Topa. Komedia opowiada m.in. o tym, jak podrywa się na dużego fiata, jakie miłosne katastrofy mogą przydarzyć się zbyt pewnym siebie facetom oraz o tzw. sztuce prowadzenia nielegalnych interesów. Akcja "Sztosu 2" rozgrywa się w grudniu 1981 roku. Wśród bohaterów są m.in. Synek (Pazura), Janek (Szyc) i Królik (Linda). Muzykę do filmu skomponował Krzesimir Dębski. Zdjęcia kręcono m.in. w Warszawie i w Zakopanem.

"Sztos 2" będzie również dystrybuowany w kinach w Wielkiej Brytanii, premierę brytyjską zaplanowano na 26 stycznia.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama