Koncert charytatywny dla Katarzyny Gaertner

Halina Frąckowiak, Zbigniew Wodecki, Andrzej Rybiński i Trubadurzy wystąpią 29 marca w Kielcach w koncercie charytatywnym, organizowanym na rzecz kompozytorki Katarzyny Gaertner. Po koniec stycznia spłonął dom artystki, która straciła studio nagrań oraz nuty.

Jak poinformował PAP przedstawiciel organizatorów koncertu Michał Cieśla, z pomysłem zorganizowania imprezy na rzecz kompozytorki wyszli krótko po pożarze współpracownicy Gaertner - muzycy i artyści. "Ponieważ wielu muzyków chce pomóc pani Kasi, prawdopodobnie będą następne koncerty. Możliwe, że kolejny odbędzie się na Śląsku" - dodał.

W Kielcach, na scenie Hali Widowiskowej przy ul. Żytniej wystąpią: Halina Frąckowiak, Zbigniew Wodecki, Ryszard Poznakowski, Andrzej Rybiński, Janusz Laskowski, Trubadurzy, Mafia, Bronisław Opałko oraz Bartek Gaertner i Elwira Sibiga.

Koncert, który odbędzie się 29 marca, poprowadzi dziennikarka radiowa Maria Szabłowska. Patronatem honorowy nad imprezą objęli: wojewoda świętokrzyski, marszałek województwa, starosta kielecki i prezydent Kielc.

Dom Katarzyny Gaertner i jej męża, aktora Kazimierza Mazura w Komaszycach (woj. świętokrzyskie) spłonął w nocy z 28 na 29 stycznia. Z powodu gwałtownie rozprzestrzeniającego się ognia, domownicy i strażacy zdołali uratować tylko część dobytku.

Działania ratowników utrudniły m. in. zamarznięte hydranty. Według wstępnej hipotezy strażaków, przyczyną pożaru był brak prawidłowej izolacji i zabezpieczenia metalowego przewodu spalinowego, który przechodził przez połać dachu wykonaną z desek i pokrytych papą. Budynek miał drewnianą więźbę dachową, a także stropy.

Gospodarze stracili dom, studio nagrań, a także cenne materiały muzyczne - kompozycje, nuty, scenariusze programów artystycznych i przygotowywane aranżacje a także prace plastyczne.

Katarzyna Gaertner mieszkała w Komaszycach od ponad 25 lat. Przed pięcioma laty wyznała PAP: "Jestem jednym z nielicznych przedstawicieli świata kultury na wsi, kocham tradycję, przyrodę, naszą polską ziemię (...) Zamiast fruwać po Ameryce i innych krajach mieszkam tutaj (...), na ziemi kieleckiej z wyboru. To jest moje miejsce pracy i twórczości".

Katarzyna Gaertner to urodzona w 1942 roku, w Myślenicach polska kompozytorka, aranżerka i pianistka. Akompaniowała takim artystom jak Mieczysław Fogg, grała w zespołach jazzowych, współpracowała z wieloma muzykami, m.in. Zbigniewem Namysłowskim i Andrzejem Trzaskowskim. Od 50 lat zajmuje się komponowaniem utworów dla innych artystów, m.in. Heleny Majdaniec, Haliny Frąckowiak ("Bądź gotowy dziś do drogi"), zespołu 2 Plus 1, Anny German i Maryli Rodowicz ("Małgośka", "Wielka woda"). Skomponowała także muzykę do prekursorskiej mszy beatowej "Pan przyjacielem moim" i jednego z pierwszych polskich musicali "Na szkle malowane".

Osoby, które chcą udzielić pomocy finansowej Katarzynie Gaertner proszone są o przesyłanie pieniędzy na numer konta 47 1020 1156 0000 7702 0038 2077 (z dopiskiem: "Pomoc dla Kasi i Kazimierza").

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama