Irańskie "Rozstanie" zdobyło Oscara w kategorii najlepszy obraz nieanglojęzyczny, pokonując m.in. film Agnieszki Holland "W ciemności". 84. ceremonia rozdania nagród amerykańskiej Akademii Filmowej odbywa się w Highland Center w Hollywood.
"Rozstanie", łączące w sobie elementy thrillera i dramatu psychologicznego, to nowy obraz irańskiego reżysera Asghara Farhadiego, który w dorobku ma już m.in. nagradzany film "Co wiesz o Elly?" z 2009 r.
"Rozstanie" jest opowieścią o małżeńskiej separacji, a zarazem wielowymiarowym portretem irańskiego społeczeństwa. Reżyser przedstawił dwie rodziny, których losy w dramatyczny sposób splatają się na skutek zbiegu okoliczności.
Robert Richardson, autor zdjęć do filmu Martina Scorsese'a "Hugo i jego wynalazek", zdobył tegorocznego Oscara w kategorii najlepszy operator. Richardson pokonał w tej kategorii m.in. polskiego operatora Janusza Kamińskiego, który był nominowany do Oscara za zdjęcia do "Czasu wojny" Stevena Spielberga.
Octavia Spencer, która zagrała w filmie "Służące" w reżyserii Tate'a Taylora, otrzymała Oscara dla najlepszej aktorki drugoplanowej.
Statuetkę w kategorii kostiumy przyznano autorowi kostiumów do filmu niemego "Artysta", Markowi Bridgesowi.
Najlepszą scenografię według amerykańskich akademików miał film Martina Scorsese "Hugo i jego wynalazek" (Oscara otrzymali Dante Ferretti i Francesca Lo Schiavo).
Statuetka w kategorii charakteryzacja przyznana została z kolei za film "Żelazna Dama" (nagrodę zdobyli Mark Coulier i J. Roy Helland).
Kanadyjski aktor Christopher Plummer zdobył Oscara w kategorii drugoplanowa rola męska za kreację w amerykańskiej komedii "Debiutanci" w reżyserii Mike'a Millsa. Bohater "Debiutantów", Olivier, prowadzi poukładane życie. Uważa, że nic nowego i niespodziewanego już mu się nie przydarzy. Właśnie wtedy jednak jego 75-letni ojciec (w tej właśnie roli Christopher Plummer) postanawia wyznać synowi prawdę, którą ukrywał przez całe życie - że jest gejem.
Film "Rango" w reżyserii Gore'a Verbinskiego zdobył tegorocznego Oscara dla najlepszej pełnometrażowej animacji. Statuetkę za najlepszy dokument otrzymali z kolei twórcy filmu "Undefeated".
Animowana komedia "Rango"(USA), gdzie główny bohater mówi głosem Johnny'ego Deppa, to opowieść o przygodach małego kameleona o wielkim sercu, który rusza z misją ocalenia pewnego miasteczka i staje się bohaterem. Amerykanin Gore Verbinski oddał w tej bajce hołd klasycznemu westernowi, aby następnie przekształcić opowiadaną historię w pełen humoru przygodowy film familijny. Verbinski dał się wcześniej poznać jako autor serii filmów o przygodach piratów z Karaibów.
Za najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny akademia uznała z kolei amerykański obraz "Undefeated" (reż. Daniel Lindsay, T.J. Martin), historię spisanej już na straty drużyny futbolowej, która - pod wodzą trenera - pragnie odmienić swój los.
Kompozytor Ludovic Bource zdobył Oscara za muzykę do francusko-belgijskiego filmu niemego "Artysta" w reż. Michela Hazanaviciusa. Najlepszą piosenkę (pt. "Man or Muppet") stworzono z kolei, według amerykańskich akademików, do familijnej produkcji "Muppety" (USA, reż. James Bobin). Statuetkę za piosenkę zdobył Bret McKenzie.
Woody Allen zdobył Oscara w kategorii najlepszy scenariusz oryginalny - za scenariusz komedii "O północy w Paryżu" we własnej reżyserii. Statuetkę w kategorii scenariusz adaptowany przyznano z kolei scenarzystom filmu "Spadkobiercy" w reżyserii Alexandra Payne'a. Laureaci nagrody to: sam Alexander Payne, jako jeden z autorów scenariusza, oraz Nat Faxon i Jim Rash.
Francuz Michel Hazanavicius, autor czarno-białego filmu niemego "Artysta", zdobył Oscara w kategorii najlepszy reżyser. "Artysta" zdobył Oscara w kategorii najlepszy pełnometrażowy film fabularny. Obraz ten od początku uważany był za faworyta w tegorocznej rywalizacji o statuetki amerykańskiej Akademii Filmowej.
W filmie "Artysta" (produkcji francusko-belgijskiej) namiętny romans połączono z sentymentalną podróżą do "złotego okresu" kina. Akcja rozgrywa się pod koniec lat dwudziestych, gdy z powodu wprowadzenia filmów dźwiękowych wielu aktorów kina niemego - nawet ci będący chwilę wcześniej u szczytu popularności - w obliczu nowej rzeczywistości traci pracę i kończy kariery.
Głównym bohaterem "Artysty" jest aktor George Valentin, gwiazdor kina niemego. Valentin walczy o swoją pozycję w świecie filmu, a także o własną godność i marzenia. Jednocześnie zakochuje się w pięknej tancerce i aktorce, Peppy Miller. Jean Dujardin, odtwórca głównej roli w czarno-białym niemym filmie "Artysta" zdobył Oscara w kategorii najlepszy aktor pierwszoplanowy. Nagroda nie jest zaskoczeniem, ponieważ francuski aktor uważany był za faworyta w tej kategorii. W "Artyście" Dujardin wcielił się w postać gwiazdora kina niemego z lat dwudziestych, aktora George'a Valentina, który walczy o swoją pozycję w świecie filmu, a jednocześnie zakochuje się w pięknej tancerce.
Meryl Streep - za rolę byłej premier Wielkiej Brytanii Margaret Thatcher w filmie "Żelazna Dama" - otrzymała Oscara w kategorii najlepsza pierwszoplanowa aktorka.
Komediodramat "Żelazna Dama", produkcji brytyjskiej, wyreżyserowała Phyllida Lloyd, która pracowała już ze Streep w 2008 r., na planie komedii "Mamma Mia!".
Lloyd opowiedziała o kolejnych etapach rozwoju kariery politycznej Margaret Thatcher, poświęciła też uwagę życiu prywatnemu byłej brytyjskiej premier.
Ceremonię rozdania Oscarów poprowadził, po raz dziewiąty w swojej karierze, aktor Billy Crystal. Jedną z ciekawostek na czerwonym dywanie było pojawienie się komika Sachy Barona Cohena, znanego z filmowej roli Borata. Cohen, promując swój nowy filmowy projekt "Dyktator", przybył na ceremonię Oscarów w mundurze, który - według agencji AP - sprawiał wrażenie "parodii ubioru Muammara Kadafiego".
W tej świątyni otwierają się na Boga serca nawet najbardziej zamknięte.
Tkanina - jak zaznacza muzeum - wyróżnia się pod względem techniki i ikonografii.
Do 27 stycznia można podziwiać w Rzymie obraz Marca Chagalla.
Wchodzących na Plac św. Piotra ze szczytu Pałacu Apostolskiego wita mozaika Matki Kościoła.
Potrzebne są mechanizmy, które pomogą chronić wrażliwe grupy widzów, np. dzieci.