Gdzie pokażą "Damę z gronostajem"?

W przyszłym tygodniu zapadnie decyzja, gdzie w Krakowie będzie eksponowana "Dama z gronostajem" Leonarda da Vinci - jeden z najcenniejszych obrazów w polskich zbiorach. Pod uwagę brane są: Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach i Arsenał Muzeum Książąt Czartoryskich.

Obraz jest własnością Fundacji Książąt Czartoryskich.

Jak podało w piątek ministerstwo kultury po rozmowach ministra Bogdana Zdrojewskiego z księciem Adamem Czartoryskim prezydentem Rady Fundacji Książąt Czartoryskich wybrano dwa potencjalne miejsca: Galerię Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach oraz Arsenał Muzeum Książąt Czartoryskich.

Obecnie trwa opracowywanie szczegółów koncepcji ekspozycji. "Będzie ona gotowa w przyszłym tygodniu. Wtedy też zapadnie ostateczna decyzja o miejscu, w którym dzieło będzie pokazywane publiczności" - poinformowało Centrum Informacyjne Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Miejscem stałego eksponowania "Damy z gronostajem" jest Pałac Książąt Czartoryskich - obecnie remontowany. Zdecydowano, że do zakończenia prac, dzieło da Vinci będzie udostępnione publiczności w innym miejscu. Początkowo rozważano cztery lokalizacje: Kamienicę Szołayskich, Arsenał Muzeum Książąt Czartoryskich, Sukiennice i Zamek na Wawelu.

"Bardzo się cieszę, że stanowisko zostało nieco uściślone i z czterech propozycji pozostały dwie" - powiedziała w piątek PAP dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie Zofia Gołubiew. Podkreśliła, że muzeum, które nie jest właścicielem obrazu, ale od lat się nim opiekuje, jest przygotowane na urządzenie prezentacji dzieła w każdym z tych miejsc.

"Dama z gronostajem" ma być pokazywana razem z obraz Rembrandta "Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem".

Tymczasem rozpoczęły się przygotowania do specjalistycznych badań "Damy z gronostajem", która 8 lutego wróciła do Krakowa z wystawy w Londynie. Badania te rozpoczną się po uzyskaniu formalnej zgody Fundacji Książąt Czartoryskich, o co Muzeum wystąpiło.

"Dama z gronostajem" od 2009 r. była pokazywana poza Krakowem. Najpierw w Budapeszcie, potem w Warszawie. W 2011 r. obraz został wypożyczony na trzy wystawy w Madrycie, Berlinie i Londynie.

Obraz został namalowany przez Leonarda da Vinci ok. 1490 r. w technice olejnej, z użyciem tempery, na desce orzechowej. Portret przedstawia Cecylię Gallerani, kochankę księcia Ludovico Sforzy. Obraz został zakupiony przez księcia Adama Jerzego Czartoryskiego ok. 1800 r. i trafił do rąk jego matki, księżnej Izabeli z Flemingów Czartoryskiej, która w 1801 r. otworzyła w Puławach pierwsze w Polsce publiczne muzeum.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

    Więcej nowości