Usiądź przy arystokratce!

Wszyscy, którzy chcą zlokalizować najważniejsze atrakcje turystyczne Żywca, trafiają do parku miniatur miasta. Ci, których ciekawi historia, na pewno zaintryguje postać siedząca od niedawna w pobliżu Pałacu Habsburgów.

Park miniatur, przedstawiający najważniejsze zabytki Żywca, został otwarty pod koniec ubiegłe­go roku – mówi Tomasz Terteka, rzecznik tutejszego Urzędu Mia­sta. – Kolejną atrakcją jest usta­wiona niedawno w pobliżu Pałacu Habsburgów kamienna ławeczka z naturalnej wielkości rzeźbą po­staci Alicji Habsburg. Ławeczka powstała w ramach projektu par­ku miniatur realizowanego przez starostwo powiatowe w Żywcu.

Autorem rzeźby jest bielski artysta Bronisław Krzysztof. Po­stać księżnej Alicji jest naturalnej wielkości, a na marmurowej ła­weczce znajduje się herb rodziny Habsburgów.

Pochodząca ze Szwecji arystokratka (Alicja Habsburg była żoną ostatniego właściciela Żyw­ca, arcyksięcia Karola Olbrachta Habsburga) podczas II wojny świa­towej działała w Armii Krajowej. Na wniosek generała Tadeusza Bora-Komorowskiego otrzymała. Honorową Odznakę za działalność w konspiracji.

– Ławeczka znajduje się w po­bliżu apartamentu arcyksiężnej Marii Krystyny Habsburg – do­daje Tomasz Terteka. – Postument bardzo przypadł do gustu córce księżnej Alicji. W ten sposób Ży­wiec dołączył do innych miast, które ławeczkami upamiętniają najważniejsze postacie danej miejscowości.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama