Sekrety braci Grimm

W związku z dzisiejszą, kinową premierą „Królewny Śnieżki”, publicyści dziennika „Metro” postanowili bliżej przyjrzeć się baśniom braci Grimm oraz ich wpływowi na naszą kulturę.

W artykule „O dwóch braciach Grimm, co barwnych dostarczyli scenariuszy” Piotr Guszkowski omawia najciekawsze,  jak dotąd, aktorskie ekranizacje baśni Grimmów, zapowiadając jednocześnie kolejne. Jak pisze: „Hollywood szykuje prawdziwą Grimm-ofensywę”. Za trzy miesiące na naszych ekranach pojawi się „Królewna Śnieżka i Łowca”, w przyszłym roku Jaś i Małgosia powrócą jako „Hansel i Gretel: Łowcy czarownic”, a w produkcji i planach są także kolejne filmy.

Igor Nazaruk w tekście „Dawno, dawno temu, czyli jak bracia Grimm stworzyli swoje baśnie”, wraca do samego początku: do pomysłu rodzeństwa romantyków na zbieranie ludowych bajek i baśni.

Zaniepokojeni zanikaniem tradycyjnych pieśni i opowieści Jakub i Wilhelm Grimm postanowili działać. Skąd zaczerpnęli spisane przez siebie dwieście lat temu  „Baśnie dla dzieci i domu”? Z innych książek? Od francuskich, hugenockich guwernantek, których w Hesji nie brakowało? Od 12-letniej Amalii Hassenpflug, która opowiedziała im większość baśni? A może sami wędrowali od wsi do wsi spisując to, co usłyszeli od niemieckich bajarek i gawędziarek?

Teorii na ten temat jest sporo, podobnie zresztą, jak i wyjaśnień tego, co poszczególne baśnie oraz pojawiające się w nich motywy i postacie mogą oznaczać.

Zły wilk symbolizuje pokusy, domek z piernika – zazdrość i zachłanność, „szklana trumna – symbol wewnętrznego dojrzewania”, a długie włosy to symbol szczęścia i wolności – czytamy w dzisiejszym „Metrze”, w którym także wręcz roi się od cytatów i uzasadnień Bruno Bettelheima – psychoanalityka zwracającego uwagę na znaczenie baśni dla rozwoju każdego dziecka.

W gazecie nie zabrakło też wypowiedzi dzieci na temat ich ukochanych baśniowych bohaterek i bohaterów oraz wzmianki o konferencji naukowej „Grimm2 - potęga dwóch braci”, która odbywa się dziś w sali im. J. Brudzińskiego w Pałacu Kazimierzowskim w Warszawie.

Więcej na ten temat w weekendowym wydaniu bezpłatnego dziennika „Metro”. Program trwającej do jutra konferencji „Grimm2 - potęga dwóch braci” znajdą Państwo w pdf-ie tutaj

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

    Więcej nowości