W związku z dzisiejszą, kinową premierą „Królewny Śnieżki”, publicyści dziennika „Metro” postanowili bliżej przyjrzeć się baśniom braci Grimm oraz ich wpływowi na naszą kulturę.
W artykule „O dwóch braciach Grimm, co barwnych dostarczyli scenariuszy” Piotr Guszkowski omawia najciekawsze, jak dotąd, aktorskie ekranizacje baśni Grimmów, zapowiadając jednocześnie kolejne. Jak pisze: „Hollywood szykuje prawdziwą Grimm-ofensywę”. Za trzy miesiące na naszych ekranach pojawi się „Królewna Śnieżka i Łowca”, w przyszłym roku Jaś i Małgosia powrócą jako „Hansel i Gretel: Łowcy czarownic”, a w produkcji i planach są także kolejne filmy.
Igor Nazaruk w tekście „Dawno, dawno temu, czyli jak bracia Grimm stworzyli swoje baśnie”, wraca do samego początku: do pomysłu rodzeństwa romantyków na zbieranie ludowych bajek i baśni.
Zaniepokojeni zanikaniem tradycyjnych pieśni i opowieści Jakub i Wilhelm Grimm postanowili działać. Skąd zaczerpnęli spisane przez siebie dwieście lat temu „Baśnie dla dzieci i domu”? Z innych książek? Od francuskich, hugenockich guwernantek, których w Hesji nie brakowało? Od 12-letniej Amalii Hassenpflug, która opowiedziała im większość baśni? A może sami wędrowali od wsi do wsi spisując to, co usłyszeli od niemieckich bajarek i gawędziarek?
Teorii na ten temat jest sporo, podobnie zresztą, jak i wyjaśnień tego, co poszczególne baśnie oraz pojawiające się w nich motywy i postacie mogą oznaczać.
Zły wilk symbolizuje pokusy, domek z piernika – zazdrość i zachłanność, „szklana trumna – symbol wewnętrznego dojrzewania”, a długie włosy to symbol szczęścia i wolności – czytamy w dzisiejszym „Metrze”, w którym także wręcz roi się od cytatów i uzasadnień Bruno Bettelheima – psychoanalityka zwracającego uwagę na znaczenie baśni dla rozwoju każdego dziecka.
W gazecie nie zabrakło też wypowiedzi dzieci na temat ich ukochanych baśniowych bohaterek i bohaterów oraz wzmianki o konferencji naukowej „Grimm2 - potęga dwóch braci”, która odbywa się dziś w sali im. J. Brudzińskiego w Pałacu Kazimierzowskim w Warszawie.
Więcej na ten temat w weekendowym wydaniu bezpłatnego dziennika „Metro”. Program trwającej do jutra konferencji „Grimm2 - potęga dwóch braci” znajdą Państwo w pdf-ie tutaj
Przedstawienia odbywały się kilka razy w tygodniu, w późnych godzinach wieczornych.
Czeka nas powrót do tradycyjnych podręczników i bibliotek w miejsce "narzędzi cyfrowych"?
Thriller o niemieckim teologu i antynazistowskim dysydencie wywołał kontrowersje.