Wrak Titanica globalnym muzeum?

Dzięki nowoczesnym technologiom obrazy z zatopionego wraku Titanica można by przesyłać w świat, a sam wrak stałby się w ten sposób rodzajem globalnego muzeum - uważa prof. Robert Ballard, amerykański oceanograf, który odkrył szczątki Titanica.

Ballard wyraził nadzieję, że taka perspektywa stanie się realna przed 1 września, gdy przypada rocznica odkrycia wraku, mającego status obiektu chronionego, nadany przez UNESCO w celu zapobieżenia grabieży. Naukowiec z USA mówił o tym w trakcie wystąpienia w ośrodku Titanic Centre w Belfaście z okazji przypadającej w niedzielę setnej rocznicy katastrofy słynnego liniowca.

Ballard należał do ekipy, która zlokalizowała wrak Titanica w 1985 r. na Atlantyku, u wybrzeży kanadyjskiego stanu Nowa Szkocja.

Wspominając ówczesne odkrycie, naukowiec powiedział, że wstrząsające wrażenie zrobiła na nim znaleziona w pobliżu wraku sterta butów. Był to jedyny ślad po ludziach, bo podwodne organizmy nie tknęły skóry, z której zrobione było obuwie. Właśnie po butach Ballard zorientował się, że jest w miejscu, będącym podwodnym cmentarzem pasażerów okrętu. Miał wówczas wrażenie, że Titanic przemówił do niego i jego kolegów.

Setna rocznica zatonięcia luksusowego brytyjskiego parowca transatlantyckiego, który zderzył się z górą lodową, obchodzona jest w wielu miastach na różnych kontynentach. W Belfaście m.in. odsłonięto pomnik, na którego cokole o szerokości 9 metrów umieszczono pięć tablic z nazwiskami ponad 1,5 tys. pasażerów i członków załogi, którzy przypłacili rejs na Titanicu życiem. (PAP)

«« | « | 1 | » | »»
 • Maluczki
  15.04.2012 11:39
  Naczelnym napisem na tych obrazach powinien być napis, który podobno był nad wejściem na ten statek: "Ani Bóg go nie zwycięży". Mówiła mi to moja babcia, gdy byłem dzieckiem (mam 60 lat), a potem jeszcze gdzieś to wyczytałem.
  W pierwszym rejsie ta pycha poszła na dno!
  Jakoś teraz nikt nie mówi o tym napisie, nawet katolicy, choć powinni, by pokazać ludziom jak kończy antyboska pycha.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.