Dola idola

Euro 2012 coraz bliżej, więc i dystrybutorzy filmowi postanowili wykorzystać koniunkturę na futbolowe tematy. Na DVD pojawił się właśnie dokument zatytułowany „Maradona wg. Kusturicy”.

Dwukrotny laureat Złotej Palmy na festiwalu w Cannes, Emir Kusturica, postanowił przybliżyć widzom postać swojego piłkarskiego idola - Diego Armando Maradony.

Jego kariera pełna była wzlotów i upadków. Uzależniony od narkotyków mistrz świata z 1986 opowiada w filmie o piekle nałogu, o zmarnowanym życiu rodzinnym, ale także o swoich sympatiach politycznych. Widzimy go podczas antyamerykańskich wieców, w trakcie których wychwala Fidela Castro, czy w slumsach Buenos Aires, z których przed laty udało mu się wyrwać.

Sporo tu tematów trudnych, bolesnych, ale nie brak i najpiękniejszych bramek strzelonych przez „boskiego Diego”. Zresztą boskość Maradony, to także ważny wątek w tej dokumentalnej produkcji. Wszak jego najbardziej fanatyczni kibice założyli nawet Kościół Maradony. Wierzą, że jest on bogiem, który powrócił ze świata nałogów i modlą się do niego tymi słowami:

„Diego nasz, któryś jest na murawie. Święć się lewa ręka Twoja.  Przyjdź magia Twoja. Niech będą bramki Twoje, jako w niebie, tak i na ziemi. Radości naszej powszedniej daj nam dzisiaj. I odpuść pismakom winy, jako i my odpuszczamy mafii neapolitańskiej. I nie wódź nas na pokuszenie, ale nas zbaw od João Havelange. Diego”.

Absurd? Z pewnością. Ale i wyzwanie dla reżysera, który stara się rozgryźć fenomen jednej z największych gwiazd w historii futbolu. Kusturica nie kryje się ze swoimi wątpliwościami. Raz po raz zwraca się wprost do kamery, dzieląc się nimi z widzami. Ale jako artysta wyczuwa także coś na kształt pokrewieństwa z Diego.

„On jest artystą. Być artystą, to znaczy przezwyciężać własne bariery. To nie ma nic wspólnego z naszym społeczeństwem, które stawia cię na piedestale by następnie zniszczyć cię i pogrzebać” twierdzi Emir Kusturica.

OptimumReleasing Maradona by Kusturica (2009) Released on DVD 7th Sept 2009

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.