Kino futbolowe

W związku ze zbliżającym się Euro 2012 redakcja miesięcznika „Film” wybrała swoją – bardzo nietypową - jedenastkę. Jedenastkę filmów, które najlepiej oddają fenomen piłki nożnej.

Wśród nich pojawił się także jeden serial  - kultowy „0:1 do przerwy” w którym prym wiódł niezapomniany, „legalny” Paragon.

Z polskich propozycji na liście widnieją jeszcze m.in. „Boisko bezdomnych” w reżyserii Kasi Adamik oraz pamiętny „Piłkarski poker” Janusza Zaorskiego, traktujący o zjawisku korupcji. Film powstał pod koniec lat ’80 ubiegłego wieku, ale jego wymowa jest wciąż aktualna, o czym najlepiej świadczą pojawiające się nieustannie w mediach informacje, płynące z wrocławskiej prokuratury, w której toczą się postępowania przeciw obecnym piłkarzom, trenerom i działaczom, podejrzanym właśnie o korupcję.

W zestawieniu nie brak także filmu o kibicach- chuliganach, boiskowych brutalach, ale  przede wszystkim figurują w nim produkcje o idolach, takich jak Eric Cantona, David Beckham, Diego Armando Maradona, czy Kazimierz Deyna. Film o tym ostatnim, wyreżyserowany przez Annę Wieczur-Bluszcz, był pokazywany niedawno na festiwalu w Gdyni i wkrótce powinien pojawić się polskich kinach.

Pełną listę futbolowych filmów znaleźć można w czerwcowym numerze miesięcznika „Film”, a poniżej piosenka z dokumentu „Maradona wg. Kusturicy”, który także znalazł się w omawianym zestawieniu.

juknevij La vida tombola (Maradona by Kusturica)

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama