Wakacje z zabytkami

W jednej strop podpiera wielka palma, w drugiej znajdziemy muszle perłopławów, a w jeszcze innej dowiemy się, gdzie w regionie św. Wojciech zesłał deszcz. Tego lata warto poświęcić czas na poznanie ciekawych świątyń diecezji legnickiej.

W telewizji trwa wakacyj­na nuda, może więc war­to wsiąść na rower albo w samochód i odwiedzić przepięk­ne obiekty leżące w naszej okolicy? Pomocna w tym będzie najnowsza propozycja pielgrzymkowo-turystyczna naszej diecezji, czyli projekt „Przeniknij głębiej zabytki diecezji legnickiej”. Stworzyli ją prawdziwi specjaliści – ks. Stanisław Szupieńko, dyrektor referatu ds. sztuki sa­kralnej Legnickiej Kurii Biskupiej, oraz dr Wacław Szetelnicki, histo­ryk i wykładowca akademicki.

Realizacja projektu polega na przeprowadzeniu kampanii promującej szlak z 36 obiektami sakralnymi. Znajdują się na nim świątynie, kaplice, zabudowania klasztorne i zespoły architekto­niczne o znacznej wartości arty­stycznej, kulturowej i religijnej. W wyborze uwzględniono przede wszystkim obiekty położone na szlakach o znaczeniu ponadre­gionalnym i regionalnym, m.in. Szlak Cysterski, szlak sanktuariów i ośrodków pielgrzymkowych, dol­nośląski odcinek Drogi św. Jakuba, Szlak Zamków Piastowskich, Szlak Obiektów Dziedzictwa Techniki Przemysłowej (np. Złotoryja), szlak Dolnośląskich Zamków i Pa­łaców, Szlak Sudecki im. M. Orło­wicza i Via Sacra. Dobór obiektów jest różnorodny – pojawiają się obiekty średniowieczne, jak i XIX-wieczne z ich cennym i unikatowym wyposażeniem.         

Część projektu została sfinansowana z funduszy strukturalnych Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnoślą­skiego na lata 2007–2013.

Wgrać i jechać
Warto opowiedzieć o całej koncepcji trasy. Stworzono z nich trzy szlaki – północny, po­łudniowy i zachodni.

Pierwszy tworzą kościoły, m.in. z Legnicy, Słupa, Chojnowa i Prochowic. Dru­gi to zespół pocysterski z Krzeszo­wa oraz świątynie Jeleniej Góry i Kowary. Ostatni szlak tworzą m.in. zabytki Mirska, Gryfowa Śląskiego, Bolesławca i Proboszczowa. Mieszają się więc te znane obiekty z tymi niewielkimi, które być może nigdy nie zostałaby przez nas odwiedzone.

Jednym z wyróż­ników, który był brany pod uwa­gę przy tworzeniu projektu, była dostępność turystyczna. Chodziło o położenie blisko du­żych szlaków komunikacyjnych – autostrady A4, dróg krajowych oraz wojewódzkich. I tak skorzystał na tym Mirsk, który leży niedaleko Świeradowa-Zdroju czy Proboszczów, leżą­cy przy trasie Lwówek Śląski–Złotoryja. W ramach projektu powstała strona in­ternetowa o adresie www.zabytki-diecezjilegnickiej.pl. Znajdziemy tam mnóstwo wskazówek, porad oraz ciekawostek o diecezjalnych zabytkach. Żeby było jeszcze cie­kawiej i łatwiej – tak w ramach eliminowania wymówek i prze­ciwności – na tej stronie w zakład­ce „Pliki GPS” możemy znaleźć bezpłatne pliki z wytyczonymi trasami do naszej samochodowej nawigacji.

Wśród samochodowych prze­wodników są wspomniane trzy trasy, a także trasa po kalwarii krzeszowskiej. Dla piechurów, którzy posługują się nawigacją, są przygotowane również cztery trasy górskie wiodące na Śnieżkę i znajdującą się tam kaplicę św. Wawrzyńca.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Więcej nowości

Reklama